بهترین مناطق اصفهان برای سرمایه گذاری مسکن

سرمایه گذاری در املاک و زمین را می‌شود یکی از انواع کم ریسک و پرطرفدار سرمایه گذاری به حساب آورد. از آنجایی که واژه‌ی «بهترین» یک کلمه نسبی است، بهترین منطقه در اصفهان برای هر فرد متفاوت تعریف می‌شود. به قول معروف، برای همه نمی شود از یک نسخه استفاده کرد؛ چرا که وابسته به قدرت نقدینگی و دلیل سرمایه گذاری هر کس، گزینه های متفاوتی وجود دارد.

به عنوان مثال ممکن است شما یک ملک با کاربری تجاری در نظر داشته باشید که علاوه بر رشد قیمت خود ملک، بتوانید با کسب درآمد از آن هم ارزش افزوده ای به سرمایه خود اضافه کنید.

البته که گرفتن تصمیم سرمایه گذاری به این سادگی نیست و باید با تحقیق بیشتر و مشورت با متخصص این حوزه، به مقصود مناسب خود برسید. اما در این مقاله با طبقه بندی کلی مناطق اصفهان، سعی در تسهیل این تصمیم داریم.

معرفی کلّی شهر اصفهان

بهترین منطقه در اصفهان

از زمانی که همه ما در خاطر داریم ، اصفهان با معماری اصیل ایرانی، پل‌ های زیبا، مسجدها و مُناره‌های منحصربه‌فرد، زبان‌زد همه بوده است.

اصفهان، شامل پانزده منطقه اصلی و در مجموع حدود پنجاه الی شصت محله زیر مجموعه است. برخلاف اکثر شهرهای ایران، محله های جنوبی در اصفهان، کلاس قیمتی بالاتری نسبت به شمال آن دارند. ( از نظر ارتفاعی هم این قضیه صادق است)

معیار قیمت گذاری محله‌های اصفهان

چون اصفهان یک شهر توریستی محسوب می‌شود، هر چه محله‌های این شهر به مناطق با اماکن تفریحی، مراکز خرید، مجموعه های فرهنگی و معابر معروف نزدیک تر باشند، املاک تجاری گران‌تری دارند.

تقریبا می‌توان گفت، ارزان‌ترین محله و گران‌ترین محله اصفهان بر پایه این معیارها سنجیده میشوند.

برخی مواقع پیشرفت امکانات رفاهی و آموزشی یا به وجود آمدن تغییرات در ظاهر یک محله باعث بالا رفتن قیمت آن منطقه میشود. البته همیشه افزایش قیمت ها ناشی از تغییرات نیست و صرفا به خاطر افزایش تقاضا، قیمت های کل منطقه دست خوش تغییرات قرار می‌گیرد.

همان طور که گفتیم محله ‌های رو به رشد اصفهان در بازه قیمت ‌های گران، مربوط به مناطق جنوب شهر اصفهان است. این مناطق از نظر ظاهری، دسترسی به امکانات رفاهی و … وضعیت بهتری دارند.

نزدیکی به معابر عمومی و اصلی شهر نیز، نقش تاثیرگذاری در قیمت گذاری مناطق اصفهان دارد.

 

محله های خوش نشین اصفهان کدامند؟

محله های: مرداویج، سعادت آباد، شیخ صدوق ، از قدیم به عنوان محله های گران اصفهان یاد می‌شوند. محله مرداویج در بین مردم اصفهان، یک محله اعیان نشین با افراد ثروتمند شناخته می‌شود. محله ملاصدرا نیز از محله های بسیار گران اصفهان به حساب می آید.

به غیر از محله های بالا ؛ نظر غربی، جلفا، توحید، میر فندرسکی، حکیم نظامی، هزار جریب، چهارباغ بالا، از دیگر محله ها با کلاس قیمت بالا هستند.

از طرفی در محله هایی که نزدیک زاینده رود هستند نیز، قیمت املاک همواره بالا بوده است. خیابان مطهری، خیابان مشتاق، بوستان سعدی، بلوار آیینه خانه، از این دست محله ها هستند.

برخی محله ها نه نزدیک رودخانه اند، نه جنوب شهر اصفهان قرار دارند. محله چهارباغ خواجو، خیابان فردوسی و خیابان عباس آباد  از این محله ها هستند که خانه در این مناطق نیز قیمت بالایی دارد.

همانطور که می‌دانید، افزایش قیمت ملک تنها در یک منطقه رخ نمی‌دهد. با افزایش قیمت ملک، تمامی مناطق دست‌خوش تغییراتی می‌شوند. از آنجا که محله های ذکر شده جزو مناطق گران اصفهان محسوب می‌شوند و رشد قیمت روی آنها هم تاثیر میگذارد، می‌توان قیمت آنها را همواره صعودی دانست و جزو مناطق مناسب برای سرمایه گذاری هستند. البته از تاثیر تقاضا در قیمت ملک نباید غافل شد.

محله‌ های رو به رشد و پیشرفت 

اگر قصد خرید خانه در محله های ارزان تر با امکان رشد قیمتی را دارید، محله بهارستان و برخی شهرک های احداث شده و در حال احداث اطراف اصفهان، از سوی شهروندان اصفهانی پیشنهاد شده است. اما در ابتدای مقاله هم به این نکته مهم اشاره کردیم که قبل از سرمایه گذاری حتما با یک مشاور آگاه نسبت وضعیت هر منطقه مشورت کنید.

قصد شما از خرید ملک در اصفهان چیست؟

همانطور که گفته شد، «بهترین منطقه برای سرمایه گذاری» برای هر کس متفاوت معنی میشود. قبل از اقدام به خرید از قصد خود آگاهی پیدا کنید تا گزینه های مناسبی پیدا کنید.

اگر از نقدینگی بالایی برخوردار هستید و قصدتان علاوه بر سرمایه گذاری سکونت یا ایجاد کسب و کار است، بهتر است در محله های گرانتر اقدام به جست و جو کنید. اگر نقدینگی خیلی بالایی ندارید و مقصود از سرمایه گذاری ، حفظ ارزش و رشد سرمایه هست ، بهتر است در محله های ارزان تر جست و جو کنید.

در ادامه به معرفی دقیق تر بعضی از محله های محبوب اصفهان میپردازیم.

معرفی بهترین محله های اصفهان

  • مرداویج اعیان نشین

مرداویج در جنوب شهر اصفهان واقع شده، که از گرانترین محله های این شهر است. برج کبوتر که باقیمانده ای تاریخی از  دوره صفوی است در این محله قرار دارد. مرداویج مجتمع تجاری، پارک، کافه ها و رستوران های پرطرفداری در خود جای داده است. دسترسی به وسایل حمل و نقل عمومی در مرداویج بسیار مناسب است. سبک خانه های این محله ، بیشتر ویلایی و لوکس  و با قیمت های بالا هستند.

خیابان مرداویچ اصفهان

این محله از دو سمت، بین دروازه شیراز و چهارراه فرایبورگ و از طرف دیگر کوی استادان تا خیابان کارگر واقع شده است.

  • عباس آباد با اصالت

عباس آباد در مرکز اصفهان واقع شده است، نام آن برگرفته از شاه عباس صفوی است. این محله بناهای قدیمی بسیاری در خود جای داده است. از محله های حاشیه زاینده رود به شمار می آید. کلیسای لوقا و مسجد کازرونی ها واقع در این محله است. از درخت های سر به فلک کشیده شده ی عباس آباد هم نمیشود چشم پوشی کرد.

عباس اباد در اصفهان

قیمت زمین ها و املاک عباس آباد اصفهان به نسبتا گران است.

  • جلفا؛ یک محله متفاوت و دنج

اصفهان به مساجد، گنبد و مناره ها، و معماری اسلامی معروف است. اما نباید از معابد مذهبی و کلیساهای زیبا و قدیمی آن چشم پوشی کرد.

محله جلفا در اصفهان

محله جلفا در خیابان حکیم نظامی اصفهان واقع شده است. کلیسای تاریخی و معروف وانک در این محله قرار دارد. این محله به سنگفرش ها ، شب های رومانتیک و کافه های دنج معروف است. بسیاری از اماکن مذهبی ارامنه اصفهان، در محله جلفا جای گرفته است.

  • محله خوش آب و هوای مشتاق

محله مشتاق به دلیل احاطه شدن با زاینده رود، پارک ها و خیابان های سرسبز، یکی از خوش آب و هوا ترین محله های اصفهان است.

این محله به سه بخش مشتاق یک، دو و سه تقسیم شده است. قرارگیری در مجاورت زاینده رود و آب و هوای خوب این منطقه، دلیلی بر گرانی آن شده است. به همین خاطر مشتاق جزو گرانترین محله های اصفهان قرار گرفته است.

  • محله شیخ صدوق

شیخ صدوق در مرکز اصفهان قرار گرفته و نزدیکی به مراکز درمانی، رستوران و کافی شاپ ها و مراکز تجاری ، دلیلی بر گرانتر شدن این منطقه شده است. شیخ صدوق به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم میشود.

این منطقه هم جزو محله هایی با کلاس قیمت بالا به حساب می آید.

خیابان های ملاصدرا و هزار جریب هم به موازات شیخ صدوق واقع شده اند و در همین کلاس قیمتی قرار میگیرند. دسترسی به وسایل نقلیه در این محله ها بسیار مناسب است.

  • محله چهار باغ بالا

در جنوب سی و سه پل محله چهار باغ بالا واقع شده است که تا دروازه شیراز امتداد پیدا کرده است.

چهارباغ بالا اصفهان

درست است که محله چهار باغ یک محله گران قیمت به حساب می آید؛ اما خانه های قیمت مناسب هم در این منطقه یافت میشود. چهارباغ از محله های شلوغ اصفهان است.

و در آخر:

سرمایه گذاری بدون تحقیق و عدم اطمینان شاید در مواردی انگشت شمار به سود ختم شود، اما ضرر های جبران ناپذیری از خود به جا می‌گذارد. سرمایه گذاری در املاک هم این قاعده را شامل میشود.

حتما قبل از هر اقدامی برای سرمایه گذاری در ملک مشورت با متخصصین را در اولویت قرار دهید.

ما سعی کردیم در این مقاله یک معرفی اجمالی از شهر اصفهان و مناطق مناسب سرمایه گذاری در اصفهان را به شما معرفی کنیم. قطعا با تحقیق بیشتر به جواب های مناسب تر خواهید رسید.

 

فهرست مطالب

اشتراک گذاری

خونه نخر تا کارشناسیش نکردی!

در اینستاگرام با ما همراه باشید!

بگو خونه‌ات کجاست تا بگم قیمتش چنده!

همین الان به کمک سیستم قیمت‌گذاری آنلاین الوملک به طور رایگان قیمت ملک خودت رو محاسبه کن!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.