مستاجرین برای اخذ کد رهگیری چقدر باید بپردازند؟

مشاور املاک و کدرهگیری

یکی از اعضای هیئت مدیره اتحادیه مشاوران املاک گفت: هنگام صدور کد رهگیری در حین عقد اجاره در مشاور املاک، به جز حق الزحمه و مالیات بر ارزش افزوده، هیچ هزینه دیگری از موجر یا مستاجر اخذ نشود.

عبدالله اوتادی گفت: در صورتی که قرارداد خارج از مشاور املاک منعقد شود و سپس موجر یا مستاجر برای دریافت کد رهگیری مراجعه کنند، دو طرف باید هزینه و مالیات بر ارزش افزوده را پرداخت کنند.

 

 

اوتادی افزود: ممکن است قرارداد منعقد شده باشد اما کد رهگیری دریافت نکرده و پس از مدتی برای دریافت کد رهگیری باید کل تعرفه را پرداخت کند.

یکی از اعضای هیئت مدیره اتحادیه املاک استان تهران بیان کرد: به عنوان مثال اگر قراردادی 100 میلیون تومان و اجاره بها 2 میلیون تومان در ماه باشد باید 500 هزار تومان برای 100 میلیون تومان و 500 هزار تومان هم برای ماهانه 2 میلیون تومان پرداخت کند ، یعنی 9 درصد ارزش افزوده که در مجموع در هنگام انعقاد قرارداد باید یک میلیون و 90 هزار تومان پرداخت کند.

 

 

 

کدرهگیری

 

 پیش از این اعلام شده بود که مستاجر و موجر برای صدور کد رهگیری هزینه ای پرداخت نکنند، به همین دلیل برخی مستاجران می گویند مشاوران املاک هنگام امضای اجاره نامه برای صدور کد رهگیری هزینه جداگانه ای دریافت می کنند.

 

 

 

منبع:خبر فوری و تجارت نیوز

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
تیم پشتیبانی ما اینجاست تا به تمامی سوالات شما پاسخ دهد.
سلام 👋 چطور میتونم کمکت بکنم؟