استعلام سند ملک از شهرداری

نرخ مالیات اجاره مسکن اعلام شد

صاحبان درآمد اجاره باید تا آخر تیرماه اظهارنامه مالیات بر درآمد اجاره املاک که 75 درصد از درآمد اجاره مشمول مالیات و 25 درصد آن معاف از مالیات است.

 

مالیات اجاره مسکن

مالیات بر درآمد دارایی نوعی مالیات مستقیم است که شامل انواع درآمد املاک می شود و مالیات بر اجاره املاک یکی از سه نوع مالیات بر درآمد املاک است که درآمد اشخاص حقیقی و حقوقی بابت اجاره املاک و مستغلات در ایران ارائه می شود.

درآمد مشمول مالیات از اموال مورد اجاره عبارت است از کل مبلغ مورد اجاره اعم از نقدی و غیرنقدی پس از کسر 25% از هزینه ها، استهلاک ها و بدهی های موجر نسبت به ملک مورد اجاره بنابراین ۷۵ درصد از درآمد اجاره املاک مشمول مالیات بوده و ۲۵ درصد آن معاف از مالیات است.

 

همچنین املاکی که درآمد اجاره آنها مشمول مالیات اجاره است، ممکن است ملک مسکونی، اداری یا تجاری باشد. البته استفاده از ملک در شمول آن نسبت به قوانین مربوط به مالیات بر درآمد اجاره املاک بی اثر است و این مالیات فقط به میزان اجاره پرداخت می شود.

لازم به ذکر است مالیات بر درآمد اجاره متعلق به صاحبان ملک بوده و ربطی به مستاجر ندارد.

 

این در حالی است که بر اساس اعلام سازمان امور مالیاتی کشور، کلیه افرادی که ملک یا دارایی خود را اجاره کرده و از آن درآمد دریافت می کنند مشمول مالیات بوده و موظف‌اند تا قبل از پایان تیرماه سال جاری به آدرس my.tax.gov.ir مراجعه کنند و اظهارنامه مالیات بر درآمد اجاره املاک سال 1400 خود را ارسال کنید.

هر مؤدی واجد شرایط، باید اظهارنامه ای برای کلیه املاک اجاره ای در سراسر کشور در قالب اظهارنامه الکترونیکی مالیات بر درآمد اجاره ارائه کند.

 

 

 

در قالب مالیات بر اجاره، دو نوع محاسبه مالیات دست اول و دست دوم وجود دارد و تفاوت این دو محاسبه در این است که منبع مالیات اجاره دست اول 75 درصد اجاره بها سالیانه بوده، در حالی که این ماخذ برای اجاره دست دوم توسط مستاجر، تفاوت اجاره بهای پرداختی توسط او به مالک و اجاره بهای دریافتی توسط او از مستاجر دوم است.مالیات اجاره مسکن

نرخ مالیات بر درآمد اجاره ملک در سال 1400 به شرح زیر است:

15 درصد مالیات برای درآمد سالانه 50 میلیون تومان 

20 درصد مالیات برای درآمد سالانه 50 تا 100 میلیون تومان

25 درصد مالیات برای درآمد سالانه بیش از 100 میلیون تومان

 

 

طبق تبصره ماده 131 قانون مالیات‌های مستقیم، به ازای هر 10 درصد افزایش درآمد مشمول مالیات مشمولان این ماده، یک واحد درصد و حداکثر پنج واحد درصد از نرخ‌های مذکور کسر می‌شود که شرط برخورداری از این تخفیف، پرداخت بدهی مالیاتی سال قبل و تسلیم اظهارنامه مالیاتی مربوطه تا تاریخ اعلام شده توسط سازمان مالیاتی است.

 

 

 

پرونده های معافیت از مالیات بر درآمد اجاره ملک در سال 1400

بر اساس این گزارش، برخی از املاک از پرداخت مالیات بر درآمد اجاره معاف هستند که برخی از آنها به شرح زیر است:

  • املاکی که پدر و مادر، همسر، فرزند، اجداد یا افراد تحت تکفل مالک آن هستند.
  • املاک اجاره ای تا متراژ 150 متر مربع در تهران و در سایر نقاط تا 200 مترمربع.
  • مالکان مجتمع‌های مسکونی بیش از سه واحد استیجاری که طبق گزارش وزارت مسکن و شهرسازی در قالب طرح مصرف مسکن ساخته شده و یا ساخته می‌شوند، در طول مدت اجاره از پرداخت 100 درصد مالیات بر درآمد املاک اجاره معاف هستند.
  • در صورتی که مالک درآمدی جز اجاره دادن ملک خود نداشته باشد در حدود معافیت مالیاتی اعلامی هر سال از پرداخت مالیات معاف است، حدود بالا و پایین معافیت مالیاتی توسط سازمان امور مالیاتی اعلام می شود.

 

منبع: اقتصاد نیوز

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *