وام ودیعه مسکن 1401 به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

وام اجاره مسکن در سال 1401 چگونه بود؟مدیرکل اداره ساخت و ساز مسکن وزارت راه و شهرسازی اولویت اخذ وام اجاره مسکن را تشریح کرد.

وام اجاره مسکن 1401 با مبالغ و منابع تعیین شده با وام مسکن سال گذشته متفاوت است و وام های آن مربوط به خدمات بانکی است که بانک مرکزی باید آن را پرداخت کند.

وام ودیعه مسکن:

وام اجاره مسکن یکی از تسهیلاتی است که گفته می شود به مستاجران کشور کمک می کند و از سال گذشته توسط دولت پرداخت شده است. ثبت نام وام مسکن 1401 مانند سال گذشته از طریق سامانه tem.mrud.ir انجام می شود و نیازی به مراجعه به نهادهای دولتی مربوطه نیست.

پیش بینی می شود در سال 1401 نیز مانند سال گذشته تعداد زیادی از مستاجران برای دریافت تسهیلات  اماکن استیجاری در سامانه اعلام شده ثبت نام کنند. با این حال، درخواست وام از همه متقاضیان پذیرفته نمی‌شود و تنها افرادی که واجد شرایط ثبت نام در طرح وام ودیعه مسکن 1401 هستند، می توانند وام دریافت کنند.

مبلغ 40 میلیارد تومان این وام از منابعی تخصیص یافته که نظام بانکی موظف است در سال 1401 برای پرداخت وثیقه مسکن بپردازد تا برای تسهیلات ودیعه مسکن پرداخت شود.

شرایط ثبت نام وام ودیعه مسکن 1401:

در سال های اخیر، دولت سامانه های متعددی را در زمینه صدور املاک راه اندازی کرده است که برخی از آنها مانند سامانه املاک و مسکن برای موجر و مستاجر اجباری است و برخی دیگر مانند وام ودیعه مسکن اختیاری هستند.

به گفته معاون ساخت و ساز و مسکن و خدمات عمومی وزارت راه و شهرسازی، رسیدگی به وام مسکن امسال از 26 خرداد آغاز و تا 30 آذرماه سال جاری ادامه داشت. متقاضیان رهن اجاره برای واجد شرایط بودن برای این املاک باید شرایط اعلام شده در سامانه ثبت رهن به نشانی tem.mrud.ir را به عنوان شرایط ثبت خانه اولی ها ها داشته باشند. در ادامه توضیحات لازم برای متقاضیان در خصوص شرایط درخواست وام مسکن 1401 آورده شده است

  1. متقاضی تسهیلات اجاره خانه، باید متاهل یا سرپرست خانوار باشد.
  2. اجاره ارائه شده توسط متقاضی وام مسکن باید به صورت رسمی در سامانه املاک ایران ثبت یا ثبت شده باشد و همچنین دارای کد رهگیری باشد.
  3. تاریخ اجاره نامه باید حداکثر تا پایان زمان ثبت نام وام ودیعه مسکن باشد.وام اجاره مسکن

در صورتی که فردی که وام مسکن دریافت کرده است واجد شرایط تشخیص داده شود و برای دریافت سود اجاره به بانک معرفی شود، لازم است ظرف مدت دو هفته از تاریخ مراجعه به بانک ، برای دریافت این سود، مدارک لازم را به بانک ارائه کند و ضامنین خود را معرفی کند در غیر این صورت متقاضی وام مسکن رد می شود.

اولویت دریافت وام اجاره مسکن با چه کسانی هست؟

همچنین مدیرکل اداره ساخت و ساز مسکن وزارت راه و شهرسازی تاکید کردند کسانی که وام اجاره مسکن را در سال گذشته دریافت کرده اند، امسال اولویت ندارند. وی ادامه داد: کدهای رهگیری صادره از ابتدای سال 1401 می توانند در سال جاری نسبت به دریافت اعتبار اقدام کنند و حتی افرادی که در اسفند ماه سال گذشته کد رهگیری دریافت کرده اند، تنها در صورت صدور کد رهگیری برای قرارداد جدید در همان زمان، امکان پذیر است.

در حال حاضر  تعداد دارندگان وام مسکن فعلی 170 هزار نفر اعلام شده و گفته میشود: سقف ودیعه مسکن نسبت به سقف وام مسکن متفاوت است یعنی برای هر شهرستان و استانی بین 100، 70 و 40 میلیون تومان سهمیه تعیین شده است.

در نهایت پیامک برای همه ارسال می‌شود:

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن با توجه به اینکه نهضت ملی مسکن برای متقاضیان مسکن پیامک نمی فرستد اظهار کرد:

اگر تاکنون هیچ پیامکی برای متقاضیان و ثبت نام کنندگان نهضت ملی مسکن ارسال نشده است، به این معنی است که هنوز مسکن آنها تامین نشده است و تعداد متقاضیان در این شهر و استان زیاد است و نیاز به زمان بیشتری برای بررسی نیاز داریم.

وی افزود: بنابراین به محض اعطای زمین به متقاضیان پیامک برای متقاضیان ارسال می شود و عدم ارسال پیامک به متقاضیان نه تنها به معنی تایید نشدن شرایط آنهاست، بلکه به معنای تایید زمین در هنوز سوالی به آنها اختصاص داده نشده است.

اصلانی خاطر نشان کرد: ثبت نام کنندگان طرح نهضت ملی مسکن می توانند با وارد کردن کد رهگیری و کد ملی خود در سامانه نهضت ملی مسکن، وضعیت تایید یا عدم تایید شرایط خود را مشاهده کنند.

منبع: دینا . تجارت نیوز .

فهرست مطالب

اشتراک گذاری

خونه نخر تا کارشناسیش نکردی!

در اینستاگرام با ما همراه باشید!

بگو خونه‌ات کجاست تا بگم قیمتش چنده!

همین الان به کمک سیستم قیمت‌گذاری آنلاین الوملک به طور رایگان قیمت ملک خودت رو محاسبه کن!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.