اقتصاد هر کشور متاثر از مسائل سیاسی آن است. یکی از مهمترین مسائل سیاسی دهه اخیر در کشورمان مسئله برجام است که اتفاقات زیادی بستگی به آن دارد.  بازار مسکن نیز هم راستا با سایر بازارها از جمله ارز، بورس و طلا متاثر از اتفاقات سیاسی بوده و هست. به طور مثال قیمت خانه بعد از برجام و قبل از برجام متفاوت است و این تغییر قیمت بستگی به توافق یا عدم توافق طرفین مذاکره دارد.

در این مقاله سعی داریم به پیش بینی قیمت مسکن بعد از برجام بپردازیم تا اگر تصمیم برای خرید ملک، فروش یا سرمایه گذاری دارید با آگاهی عمل کنید.

پیش بینی قیمت مسکن بعد از برجام

یک شرح کوتاه در مورد برجام

تحریم های بانکی و نفتی و اشخاص ایرانی که طی سالیان متمادی بعد از انقلاب به رهبری آمریکا و همکاری متحدانش علیه ایران اتفاق افتاد تاثیر زیادی بر اقتصاد کشورمان داشته و اثرات آن به وضوح در جامعه و زندگی مردم مشهود است.

برنامه جامع اقدام مشترک یا برجام  راه حلی بود تا ایران و آمریکا به همراه سایر قدرت های جهان به راه حلی مسالمت آمیز دست یافته و در ازای برخی عقب نشینی های ایران از دستاوردهای هسته ای برخی از این تحریم ها رفع شود.

این مذاکرات برجامی برای اولین بار در دوران ریاست جمهوری حسن روحانی و باراک اوباما به نتیجه رسید و اثرات اولیه و امید زیادی به جامعه ایران و بین المللی تزریق شد. اما این توافق چندی نپایید و با پیروزی رئیس جمهور بعدی آمریکا دونالد ترامپ این توافق به صورت یک طرفه توسط آمریکا لغو گردید و دولت وقت خواهان مذاکرات برای توافقات جدیدتر گردید، اما ایران این بار وارد این مذاکرات نشد.

تاثیر برجام روی بازار مسکن

اقتصاد ایران به اذعان سیاستمداران و اقتصاددانان به شدت وابسته به درآمدهای دلاری است و عمده ی این درآمد دلاری توسط نفت تامین می‌شود. همانطور که پیش‌تر گفتیم فروش نفت ایران توسط آمریکا تحریم بوده و این یعنی درآمد ایران به شدت کاهش یافته است.

کاهش قدرت مالی ایران مساوی است با کاهش ارزش پول ملی یعنی ریال در مقابل دلار و افزایش قیمت دلار مساوی است با افزایش قیمت در سایر بازارهاست که یکی از آنها بازار مسکن است. به طور شاخص قیمت دلار تاثیر به شدت بالایی بر بازار ملک دارد.

پس اگر مسئله ای قیمت ارز را کاهش یا افزایش دهد به مرور می توانیم تاثیر آن را بر روی سایر بازارها ببینیم. که یکی از مهمترین اتفاقات در سال‌های گذشته برجام و مذاکرات مرتبط با آن بوده است.

سران دولت

وضعیت بازار مسکن ایران در سال 1401

همه بازارهای ایران در رکود تورمی هستند. پس از یک رشد بزرگ، بازارها به مرحله ای می رسند که دیگر امکان افزایش چشمگیر قیمت ها وجود ندارد. از سوی دیگر تورم در اقتصاد هنوز به طور کامل از بین نرفته است که منجر به رکود تورمی شده است. معمولا در این مدت تعداد معاملات کاهش می یابد. در واقع، اکنون بازار مانند فنر در حال فشرده شدن است. این شرایط تا افزایش قیمت بعدی ادامه خواهد داشت.

اما وضعیت اقتصادی سال های اخیر و انتظار اجرای «برجام» بازار مسکن را به وضعیتی رسانده که از آن به رکود تورمی تعبیر می‌شود، مگر اینکه اتفاقاتی مانند مذاکرات یا کاهش ارزش دلار این بازار را تغییر دهد. 

با وجود تورم نیز، متأسفانه دهک های پایین توان خرید ملک را ندارند، اما به طور کلی تعداد معاملات رو به افزایش است.

پیش بینی قیمت مسکن بعد از برجام

رشد بازار مسکن در سال 1401 را می توان بسیار منطقی تر از سال گذشته ارزیابی کرد. این در حالی است که برخی معتقدند بازار مسکن برای سال آینده مناسب نیست.  از این رو با پیش بینی قیمت مسکن بعد از توافق هسته ای، گفته می‌شود افراد فاقد تجربه وارد بازار خرید زمین نشوند.

برخی دیگر معتقدند بین قیمت مسکن و دلار رابطه معناداری وجود دارد و معتقدند برای پیش بینی تصمیمات سرمایه گذاران در مورد انتخاب بهترین گزینه سرمایه گذاری، ابتدا باید وضعیت قیمت مسکن بعد از توافق برجام را ارزیابی کرد.

با توجه به کاهش قیمت مسکن و شکاف بسیار زیاد بین قدرت خرید و قیمت، پیش‌بینی می‌شود که قیمت مسکن در کوتاه‌مدت مطابق با تورم کل یا حتی کمتر از آن افزایش یابد.  بنابراین پیش‌بینی می‌شود در صورت تثبیت نرخ ارز به دلیل انباشت تقاضا در سال گذشته، بخش مصرف وارد بازار شود و در نتیجه حجم معاملات طی سال آینده افزایش یابد.

اما مولفه دیگری که بر قیمت ها اثر دارد مبحث عرضه و تقاضاست. براساس آمارها طی دهه گذشته هیچ وقت عرضه ملک بالاتر از سالی 700هزار واحد نبوده است و در برخی سالها هم به نصف این عدد رسیده است در حالی که تقاضای خرید ملک بسیار بیشتر از این بوده است.

کاهش قیمت مسکن یکی از پیش بینی هایی است که با وجود فضای امیدوارکننده مذاکرات وین، احتمال وقوع آن بیشتر شده است. با این حال برخی معتقدند ارتباط چندانی بین قیمت مسکن و بازگشت برجام وجود ندارد.

برجام

پیش بینی قیمت مسکن بعد از برجام  برای خریداران مصرفی

اگر در مذاکرات وین توافق خوبی حاصل شود، رکود تورمی در بازار مسکن در سال 1401 ادامه خواهد داشت. این شرایط بهترین فرصت خرید برای کسانی است که می خواهند با هدف تامین نیاز مصرفی وارد بازار شوند.

در دوره های رکود و کمبود تقاضا، فروشندگان تخفیف های بیشتری را به خریداران بالقوه ارائه می دهند.

کارشناس بازار مالی در این رابطه می‌گوید: اگر روند کنونی بیم و امید در مذاکرات ادامه پیدا کند، همچنان رکود تورمی در بازار مسکن خواهیم داشت، اما قیمت ها روند صعودی قوی تری خواهند داشت. پیش بینی می‌شود که املاک می‌توانند به متری 40 میلیون تومان نیز برسد. 

درباره آینده بلند مدت بازار مسکن باید بگوییم: در شاخص های فعلی و موجود، پیش بینی می شود قیمت ها به ویژه از سال 1403 به بعد افزایش یابد و حتی به متری حدود 60 میلیون تومان هم برسد.

پیش بینی قیمت مسکن بعد از برجام برای سرمایه گذاری

به نظر می رسد دو دیدگاه متفاوت برای سرمایه گذاری در بازار مسکن وجود دارد. برخی این را بازار خوبی می‌دانند. زیرا در صورت سود ناچیز نیز حداقل سرمایه افراد حفظ می شود. اما برخی معتقدند این بازار نسبت به سایر بازارها سود ندارد.

به طور سنتی، بازار مسکن یکی از امن ترین بازارها است. این بازار معمولاً باعث صرفه جویی در سرمایه افراد می شود و می تواند برای آنها سودآور نیز باشد. اما با پیش بینی قیمت مسکن بعد از توافق وین نمی تواند سود کلانی به همراه داشته باشد.

لازم به ذکر است در روزهای اخیر اخبار ضد و نقیضی از برجام به گوش می رسد. در حالی که نمایندگان کشورهای اروپایی از اتمام کار و امضای قریب‌الوقوع توافق خبر می دهند، ایران و آمریکا می گویند برخی از مسائل مهم حل نشده باقی مانده است. نتیجه مذاکرات هسته ای می تواند همه بازارهای مالی و موازی از جمله بازار مسکن را تحت تاثیر قرار دهد.

 

فهرست مطالب

اشتراک گذاری

خونه نخر تا کارشناسیش نکردی!

در اینستاگرام با ما همراه باشید!

بگو خونه‌ات کجاست تا بگم قیمتش چنده!

همین الان به کمک سیستم قیمت‌گذاری آنلاین الوملک به طور رایگان قیمت ملک خودت رو محاسبه کن!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.