جدیدترین پیش بینی قیمت مسکن در سال 1401

بازار مسکن یکی از پرطرفدارترین بازارهای سرمایه است که هر ساله خریداران و سرمایه گذاران زیادی وارد آن می‌شوند، به همین دلیل به پیش بینی قیمت خانه و مسکن در سال 1401 می‌پردازیم.

این بازار که متاثر از عوامل بسیاریست و  آگاهی از این عوامل برای فعالیت در این بازار ضروری است و می تواند سود و زیان شما را تعیین کند.

جدیدترین پیش بینی قیمت در سال 1401

عوامل تاثیر گذار در پیش بینی قیمت مسکن در سال 1401

الف) تحولات ناشی از بازار های موازی

ب)تحولات سیاسی بین المللی

ج)تحولات سیاست داخلی

د)افزایش هزینه های ساخت

ه)محدودیت عرضه

و)تغییرات در قدرت خرید جامعه

این عوامل در کنار هم می توانند رونق یا رکود را در بازار مسکن ایجاد کنند.

توسعه صنعت ساختمان در سال ۱۴۰۰ با توجه به ماهیت این بازار و تأثیر آن بر اقتصاد کلان و خانوارها، بر خلاف سایر بازارهای موازی، ناشی از تغییرات لحظه ای و تأثیر متغیرهای خرد و کلان نیست، بلکه نتیجه تغییرات و روند تحولاتی است که در اقتصاد دهه ۹۰ بازار مسکن وجود داشت که آثار آن از اواسط سال ۱۳۹۶ در بازار مسکن کاملا مشهود بود و نقطه شکست آن رکود عمیق و تورم بی سابقه در بخش تقاضای مسکن در پاییز ۱۳۹۹ بود.

در اقتصاد کلان حدود هشت درصد از تولید ناخالص ملی و ۱۶ درصد از هزینه های ناخالص ملی از صنعت ساختمان تامین می شود و این صنعت ۱۰ تا ۱۶ درصد از اشتغال کشور را به خود اختصاص داده است و البته مهمترین عامل (1/34 درصد) در شاخص دارای تورم است.

در اقتصاد خانوار بیش از 80 درصد ثروت خانوارها مربوط به مسکن (ساختمان) است و در کلان شهرها حدود 60 درصد از هزینه خانوارها صرف مسکن می شود.

قیمت گذاری مسکن در سال 1401 چگونه بود؟

با وجود اهمیت فراوان این صنعت و بازار مسکن، در پایان دولت دوازدهم برنامه خاصی برای احیای این بازار اجرا نشد، اما در ماه های پایانی سال 1399 به دلیل جذابیت بالای سرمایه گذاری در این صنعت نسبت به سایر صنایع و بازارها از نظر ریسک سرمایه گذاری و خروج سرمایه از بازار سهام، روند معاملات با ورود سرمایه های سرگردان متعلق به بخش مسکن شروع به بهبود کرد.

بهبود معاملات مسکن در سال 1400 نسبت به سال قبل با شیب اندکی ادامه یافت، اما با کاهش نوسانات قیمت ارز در نیمه دوم سال 1400 و افزایش ماهانه کمتر از سه درصدی قیمت مسکن، نوع تقاضای غالب تغییر کرد و تقاضای مصرف کنندگان به ویژه گروهی که مشتاق بودند تا ملک خود را به واحدی بهتر تبدیل کنند و در این شش ماه سهم بیشتری از معاملات را به خود اختصاص داد.

تحولات حوزه عرضه را نمی توان به صورت کلی تحلیل کرد همچنین نحوه سرمایه گذاری در استان ها و حتی استفاده و کاربری آن متفاوت است.

به طور کلی روند ساخت و ساز در کشور نسبت به سال های گذشته مثبت پیش می رود. به طوری که در سال 1399 حدود 174 هزار پروانه ساختمانی در کشور صادر شده که نسبت به سال قبل حدود هشت درصد افزایش داشته است.

در بهار سال 1400 روند سرمایه گذاری در صنعت ساختمان تشدید شد و نسبت به مدت مشابه سال قبل 32 درصد افزایش یافت. در حالی که در شهر تهران روند صدور مجوز رو به کاهش است، در سال 1399 تعداد مجوزهای دریافتی 23 درصد و در بهار 1400 نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود 17 درصد کاهش داشته است.

تورم قیمت مسکن در سال 1400

در سال 1400 بازار مسکن چگونه بوده است؟

با توجه به وضعیت کشور در ماه های اخیر و تغییر شرایط اقتصادی طی سال 1400، شاهد نوسانات بازار مسکن و سرعت معاملات بوده ایم. با تغییر قیمت دلار و کاهش ارزش پول ملی، تلاش مردم برای حفظ ارزش سرمایه خود باعث شد تا تعداد معاملات در بازار مسکن و همچنین سایر بازارها افزایش یابد. 

بنابراین با افزایش قیمت دلار در ماه های ابتدایی سال و به دنبال آن افزایش قیمت مصالح ساختمانی، قیمت ملک و حجم فروش در کلان شهرهای کشور دستخوش تغییرات زیادی شده است. 

افزایش قیمت ملک به دلیل تغییرات در اقتصاد کشور باعث شده است که این موضوع به شدت بر تقاضای بازار تأثیر بگذارد. بنابراین با افزایش قیمت ها و کاهش قدرت خرید مردم، تقاضای مصرف کننده از بازار مسکن خارج شد و تنها افرادی که قصد سرمایه گذاری یا تغییر ملک خود را داشتند در این بازار به فعالیت خود ادامه دادند.

با وجود نوسانات بازار مسکن، نرخ ارز کاهش یافت و پس از آن انتظار می‌رفت قیمت مسکن و مستغلات نیز متناسب با این کاهش قیمت روند نزولی در پیش بگیرد.

اما با توجه به ماهیت بازار مسکن که تحت تاثیر شرایط اقتصادی قرار گرفته و مقاومت مالکان در برابر کاهش قیمت ها، شاهد تغییرات قابل توجهی برای این بازار نبوده ایم. حال با همین روند میتوانیم پیش بینی قیمت مسکن در سال 1401 را شفاف تر بررسی کنیم.

بنابراین، با توجه به افزایش قیمت ها و کاهش قدرت خرید مردم در کلان شهرها، شاهد حرکت مردم به مناطق اطراف شهرهای بزرگ هستیم که به نوعی باعث کاهش بیشتر تقاضای مصرف کننده شد. 

در همین راستا می توان به این نکته اشاره کرد که نوسانات و اتفاقاتی که در بازار مسکن رخ داده است نه تنها به تورم داخلی و سیاست های غلط مربوط می شود، بلکه به تاثیر رویدادهای سیاسی بین کشورها نیز مربوط می شود و به همین دلیل شاهد افزایش قیمت ها هستیم.

با تاثیر این عوامل بر بازار مسکن و افزایش قیمت، از تعداد معاملات کاسته می شود و به عبارتی شاهد افت بازار مسکن بودیم.

پیش بینی قیمت مسکن در سال 1401 در ایران

پیش بینی بازار مسکن در سال 1401 به چه شکل است؟

با توجه به تغییرات و نوسانات بازار مسکن در ماه های اخیر، احتمال ورود تقاضای مصرفی به بازار مسکن کم است و شاهد سفته بازی و حضور دلالان در بازار خواهیم بود. البته باید توجه داشت که با توجه به شرایط مساعدتر در حاشیه شهرهای بزرگ، احتمال افزایش معاملات در این مناطق بیشتر خواهد بود، اما کاهش قیمت ها بعید است.

با توجه به روند بازار و تحولات سیاسی پیش رو، پیش بینی می شود بازار مسکن در ماه های آینده و سه‌ماهه اول سال 1401 روندی ثابت را دنبال کند، بنابراین قیمت ها تغییر چندانی نکرده و معاملات کاهش می یابد. در صورتی که در ماه های آینده تغییرات قابل توجهی در بازار ارز رخ ندهد، احتمال تحقق چنین پیش بینی وجود دارد، اما در صورت کاهش یا افزایش نوسانات در بازار ارز، این امر می تواند هیجانی را به بازار مسکن نیز منتقل کند. در این صورت بسته به نرخ ارز میتوانید سرمایه گذاری خوبی انجام دهید.

کاهش قیمت ها در سال 1401 قطعی است

این تیتر اول خبر آنلاین برای پیش بینی قیمت مسکن در سال 1401 است. تورم در بازار مسکن پایتخت از تابستان سال گذشته و پس از یک دوره تنش قیمتی که از آذرماه 1396 تا اسفند 1399 ادامه داشت، کنترل شده است.

مقایسه منحنی رشد قیمت 1399 و 1400 همچنین نشان می‌دهد که تورم سالانه به سمت صفر می‌رود و به گفته کارشناسان، اگر شوکی به این بازار وارد نشود، کاهش قیمت‌ها در سال 1401 اجتناب‌ناپذیر است. 

در دی ماه 1396 روند صعودی قیمت مسکن آغاز شد و در آبان ماه 1399 با افزایش سالانه 118 درصدی به بالاترین نرخ رشد قیمت در بازه زمانی 34 ماهه رسیدند.

در اسفند سال 98 افزایش قیمت مسکن در رکود از بی دلیل بودن افزایش قیمت مسکن خبر داد که مسئولان معتقد بودند بخشی از افزایش قیمت مسکن در بازار به دلیل تقاضا و نیاز بازار بوده است.

کمبود مسکن قیمت ها را افزایش داده است و دولت با طرح مسکن ملی این نیاز را برطرف می کند. اما از آنجایی که این پروژه هرگز به فصل گرم خود نرسید، روند افزایشی قیمت تا تابستان گذشته ادامه داشت.

پس از آن، روند افزایش قیمت سالانه کاهش یافت تا اینکه در فوریه 1400 به 16.4 درصد رسید. این کمترین افزایش قیمت از دی ماه 1396 بوده است. 

در صورت تداوم کنترل قیمت ارز و تداوم اخبار دلگرم کننده درباره مذاکرات هسته ای، پیش بینی می شود قیمت مسکن تا میلیون ها مترمربع کاهش یابد. مذاکره برای رفع تحریم ها بر وضعیت اقتصادی تاثیر می گذارد و باعث کاهش قیمت ها و رفع انسداد بازار مسکن می شود.

قیمت گذاری مسکن در سال 1401 چند درصد تغییر میکند؟

نتیجه گیری:

پیش‌بینی می‌شود قیمت مسکن تا پایان سال با نرخ تورم کل یا کمتر از آن افزایش یابد، اگرچه شدت آن به متغیرهای داخلی و خارجی بستگی دارد، بنابراین با توجه به وضعیت سایر بازارهای سرمایه، سفته‌بازانی که قصد دارند در کوتاه‌مدت در این بازار سرمایه‌گذاری کنند، این بازار را ترک می کنند.

اما گروه مصرف کننده و سرمایه گذارانی که قصد سرمایه گذاری بلندمدت را دارند در این بازار فعال تر خواهند بود و در شرایط فعلی احتمال افزایش تعداد معاملات وجود دارد.

اما در صورت افزایش مستقیم نرخ ارز به دلیل افزایش قیمت مواد و غیرمستقیم، انتظار می رود ثبات قیمت در بازار مسکن مختل شود و با وجود عدم کشش بازار، قیمت ها در این بازار در سال آینده افزایش یابد و پیش بینی قیمت مسکن در سال 1401 ناپایدار باشد. 

مهمترین نکته میزان ثبات و پایداری در بازار مسکن است که به افزایش قدرت خرید جامعه، ثبات اقتصاد کلان، ثبات در بازارهای موازی، تولید و عرضه کارآمد مسکن مطابق با تقاضا و قانون گذاری و اعمال سیاست های حمایتی از تقاضای مصرف کننده به ویژه در دهک های با درآمد متوسط دارد.

فهرست مطالب

اشتراک گذاری

خونه نخر تا کارشناسیش نکردی!

در اینستاگرام با ما همراه باشید!

بگو خونه‌ات کجاست تا بگم قیمتش چنده!

همین الان به کمک سیستم قیمت‌گذاری آنلاین الوملک به طور رایگان قیمت ملک خودت رو محاسبه کن!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.