محله های جنوب تهران

معرفی محله های جنوب تهران

پس از معرفی و بررسی محله‌های شمال تهران، جنوب تهران، شرق و غرب تهران، قصد داریم در این مقاله شما را با جنوب تهران و محله‌های جنوب تهران آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

 

جنوب تهران

مناطق جنوبی تهران معمولا بافت قدیمی، سنتی و مذهبی دارند. همچنین هزینه زندگی در این مناطق نسبت به شمال و غرب تهران کمتر است. در جنوب تهران خانه‌های ویلایی، آپارتمانی، سن‌دار و نوساز مختلفی در متراژهای مختلفی وجود دارد که دست شما را برای بهترین انتخاب باز میگذارند.

جنوب تهران بزرگترین بخش پایتخت محسوب می‌شود که از 6 منطقه تشکیل می‌شود. مناطق جنوب تهران شامل مناطق 15، 16، 17، 18، 19 و 20 است و مناطق 11 و 12 تقریباً بخشی از مناطق جنوب تهران هستند. 

وجود امکاناتی چون وسایل حمل و نقل عمومی مانند بی‌آر‌تی و مترو، مناطق جنوب تهران را به مرکز، شرق، غرب و شمال تهران متصل کرده است. سالهاست تلاش می‌شود تا این مناطق از نظر رفاه و بهره‌ وری، موسسات شهری و آموزشی تقریباً در یک سطح قرار بگیرند، اما همچنان تفاوت‌های زیادی در فرهنگ، امکانات و بافت‌های مسکونی وجود دارد.

 

ترمینال جنوب تهران

 

محله های جنوب تهران منطقه 15: 

این منطقه یکی از مناطق جنوب شرقی تهران است که اطراف آن را کوه‌های جنوب شرقی احاطه کرده است. منطقه پانزده راه ارتباطی مهم، میان مناطق جنوب و مناطق مرکزی تهران است. منطقه 15 تهران با مناطق 12، 14، 16 و 20 مجاورت دارد. این منطقه از شمال به کاخ فیروزه، بزرگراه آهنگ و خاوران، از غرب به خیابان فداییان اسلام، از جنوب به خیابان دولت آباد، کوه‌های بی بی شهربانو و کارخانه سیمان، از شرق نیز به کوه‌های شرق تهران و اراضی افسریه منتهی می‌شود.

این منطقه از فضای سبز، پارک و بوستان متعددی برخوردار است، از طرفی وجود شهرک های بسیار با دسترسی مناسب به سایر نقاط تهران باعث شده این منطقه مورد توجه قرار بگیرد و ساکنین آن رضایت کافی داشته باشند.

 

دیدن نقشه منطقه 15

Untitled 1115 معرفی محله های جنوب تهران

 

محله‌های منطقه 15 تهران: محله مشیریه، مسگرآباد، مسعودی، بهشتیه خاوران، افسریه شمالی، محله افسریه جنوبی، محله خاورشهر، محله شوش-شبیر، محله کیانشهر جنوبی، محله کیانشهر شمالی، محله بروجردی، محله رضویه (کاروان)، محله اسلام آباد – والفجر، محله ابوذر، محله هاشم آباد، محله اتابک، محله طیب، محله ولیعصر- بی‌سیم ، محله مینابی، محله مطهری، محله مظاهری.

 

شوش

منطقه شوش تهران یا شیبر، یکی از محله‌های قدیمی با خیابان‌های باریک و خانه‌های فرسوده فراوان است. محله‌های همجوار آن : از شمال با محله کوثر و خیابان شوش شرقی، از شرق با محله‌های بیسیم، طیب و خیابان هفده شهریور، از جنوب با محله مظاهری و از غرب با محله باغ آذری، خیابان فداییان اسلام و میدان شوش برخورد می‌کند.

بیشتر این منطقه شامل خانه‌هایی با ساختار قدیمی است، که امروزه بیشتر خانه‌ها در حال بازسازی هستند. به علت دسترسی به مترو و خطوط وسایل حمل و نقلیه عمومی، سکونت و رفت و آمد در این محله سهولت دارد. از نظر امکانات آموزشی، رفاهی، مراکز خرید، مراکز درمانی و غیره نیز در شرایط خوبی است.

 

بیسیم

محله بیسیم در شمال غربی منطقه 15 شهرداری تهران واقع شده است. موقعیت جغرافیایی این محله بدین شکل است که؛ از شمال با محله طیب و خیابان‌های عبدی، شهید دهنادی و شهید حصاری، از شرق با خیابان شهید انورزاده و محله مینابی، از جنوب با خیابان رضایی (20 متری منصور) و محله مطهری و از غرب به خیابان 17 شهریور و محله شوش شبیر (در شمال) و محله مظاهری (در جنوب) همسایه است.

خیابان های این محله مشمول طرح زوج و فرد است. از حمام نود ساله که در کوچه شهید توکلی زاده قرار گرفته است میتوان متوجه شد که بافت این محله همچنان حالت قدیمی خود را دارد. خانه های نوساز نیز در این محله قد کشیده اند، اما به دلیل ناامنی محله و آمار بالای جرایم در آن، قیمت املاک از قیمت حقیقی‌شان کمتر است.

 

طیب

این محله با میدان مهم آن یعنی میدان خراسان و خیابان اصلی محله به نام طیب حاج رضایی شهرت دارد. محدوده جغرافیایی محله طیب از سمت شمال به بزرگراه خاوران، از سمت شرق به خیابان شهید هوشنگ انورزاده، از طرف غرب به خیابان 17 شهریور و از طرف جنوب محله به خیابان حصاری و دهندی ختم می‌شود.

شاید بتوان بزرگترین مشکل منطقه طیب را مشکل بافت شهری فرسوده آن دانست. به دلیل ساختمان‌های غیرمهندسی در دهه‌های 50 و 60، این منطقه در حال حاضر بافت‌های سنگین و فرسوده دارد. با این که در سال‌های اخیر بازسازی‌های زیادی در این منطقه انجام شده است، بسیاری از مناطق همچنان از این مشکل رنج می‌برند. مشکل دیگری که می‌توان به آن اشاره کرد کمبود مؤسسات آموزشی و فرهنگی در منطقه است. این مشکل باعث شده است که بسیاری از ساکنان طیب برای دسترسی به موسسات فرهنگی و آموزشی و حتی امکانات ورزشی به مناطق مجاور وابسته باشند، حتی باید گفت که این مشکل در مناطق مجاور منطقه طیب به وضوح قابل مشاهده است.

یک مسئله دیگر این است که؛ منطقه طیب در مجاورت منطقه 12 تهران قرار دارد و به همین دلیل در محورهای ترافیکی خود، مانند خیابان هفده شهریور، میدان شوش و میدان خراسان ترافیک سنگینی دارد. این ترافیک سنگین باعث آلودگی هوای شدید این محله شده است.

 

محله های جنوب تهران منطقه 16:

منطقه 16 تهران یکی از مناطق جنوب شرقی پایتخت است، این منطقه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است زیرا ایستگاه راه آهن تهران را در خود جای داده است. از شمال، با مناطق 11 ، 12 و خیابان شوش، از شرق با منطقه15 و خیابان فدائیان اسلام، از جنوب با منطقه 20 و از غرب با بزرگراه شهید تندگویان – خیابان بهمنیار و منطقه 17 و 19 همسایه است.

از ویژگی‌های مهم منطقه 16 می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

  • برخورداری از 5 ایستگاه مترو شهری
  • قرار‌گرفتن ایستگاه راه آهن تهران و ترمینال جنوب در منطقه
  • دسترسی به سایر نقاط تهران از طریق شریان های اصلی
  • وجود فضای سبز، پارک و بوستان متعدد
  • داشتن چندین کارخانه و انبارهای فعال و غیرفعال

 

دیدن نقشه منطقه 16

معرفی محله های تهران . منطقه ۱۶

 

محله‌های منطقه 16 شهرداری تهران:

محله جوادیه، محله نازی آباد، محله یاخچی آباد، محله باغ آذری، محله خزانه، محله شهرک بعثت، محله شهید رجایی، محله علی آباد جنوبی، محله تختی.

 

جوادیه:

جوادیه یکی از قدیمی‌ترین محله‌های تهران است که در کنار میدان راه آهن تهران واقع شده است. این منطقه در جنوب شهر و در منطقه 16 تهران است و اکثر مردم تهران این منطقه را به خوبی می‌شناسند. جوادیه یکی از محله‌های قدیمی تهران است که اکثر ساختمان‌های آن قدیمی و نیازمند بازسازی هستند. البته گاهی مشاهده شده که ساختمان‌ها بدون مجوز شهرداری ساخته شده‌اند که جان ساکنین و سایر اهالی را به خطر می‌اندازد.

در حال حاضر، با توجه به جمعیت منطقه، امکانات معتبری اعمال شده است، اما برای قابل سکونت شدن این محله کارهای زیادی انجام شود. شاید این محله به دلیل اینکه در جنوب و پایین شهر قرار دارد، برای اکثر مردم مکان مناسبی برای زندگی نباشد. اما بهتر است بدانید که تقاضا برای خرید ملک در منطقه بسیار زیاد است که یکی از دلایل آن را قیمت خرید یا رهن و اجاره پایین شناسایی کرده‌ایم.

 

نازی آباد

منطقه نازی آباد در منطقه 16 شهرداری تهران واقع شده و یکی از قدیمی ترین مناطق تهران است که در جنوب شهر قرار دارد.منطقه نازی آباد از شمال به منطقه جوادیه، از غرب به منطقه خانی آباد، از جنوب به منطقه یاخچی آباد و بهمنیار و از شرق به منطقه علی آباد و نازی آباد وستوک منتهی می شود.

در منطقه نازی آباد 70 میدان وجود دارد و به همین دلیل در مقایسه با سایر محلات جنوب شهر از نظر استانداردهای شهری و بافت منطقه جلوه زیباتری دارد.
بهتر است بدانید که  نازی آباد مدرن ترین منطقه جنوب شهر است، اطراف آن سرسبز است و زندگی شاد و زیبایی را برای ساکنین رقم زده است. محله نازی آباد، جردن جنوب تهران نامیده می‌شود، محله‌ای قدیمی است که زادگاه افتخار‌آفرینان ورزشی، سیاسی و هنری زیادی در کشورمان است.

 

یاخچی آباد

یاخچی آباد یکی از محله‌های جنوب تهران است که در منطقه 16 تهران، در جنوب منطقه نازی آباد و در شرق منطقه خانی آباد واقع شده است.

یاخچی آباد در جنوب غربی این منطقه تهران قرار دارد. موقعیت جغرافیایی این محله از شمال به خیابان تولایی، از جنوب به بزرگراه آزادگان، از شرق به خیابان شهید رجایی و از غرب به خیابان بهمنیار محدود می‌شود. این محله دارای خزانه بزرگراه های فراوانی می‌باشد که سبب آسان شدن رفت و آمد عموم افراد شده است.

یاخچی آباد جمعیت نسبتا زیادی ترک زبان دارد و کلمه یاخچی در زبان آذری به معنی (خوب آباد) است که به سرسبزی محل اشاره دارد. محله یاخچی آباد یکی از مناطق جنوبی تهران است که برای افرادی که قصد خرید آپارتمان یا رهن و اجاره آن را با قیمت متوسط ​​پایین دارند می‌تواند گزینه بسیار مناسبی باشد. به هر حال از امکانات و مراکز گسترده و فرصت های متنوع منطقه یاخچی آباد غافل نشوید.

 

محله های جنوب تهران منطقه 17:

این منطقه به عنوان یکی از پرجمعیت ترین مناطق تهران شناخته می‌شود. قدمت این منطقه به سال 1340 برمی‌گردد و می‌توان آن را یکی از مناطق نوپای تهران دانست. این محله که در جنوب غربی تهران قرار دارد، از ثروت و موقعیت اجتماعی چندان بالایی برخوردار نیست، اما یکی از ارزان ترین مناطق تهران محسوب می شود. دسترسی به خطوط حمل و نقل عمومی نیز برای این منطقه بسیار راحت است، زیرا چهار ایستگاه مترو شریعتی، عبدل آباد و زمزم وجود دارد.

 

دیدن نقشه منطقه 17

معرفی محله های جنوب تهران / منطقه ۱۷

 

محله‌های موجود در این منطقه:

محله آذری، محله یافت آباد، محله وصفنارد، محله امامزاده حسن، محله باغ خزانه، محله بلورسازی، محله ابوذر شرقی، محله ابوذر غربی،  محله مقدم، محله سجاد، محله گلچین، محله جلیلی، محله زمزم،  محله زهتابی.

 

آذری

محله آذری یکی از محله‌های پرتردد منطقه 17 تهران است. دلیل ترافیک سنگین محله آذری نزدیک بودن به خیابان قزوین، سه راه آذری و دروازه قزوین در تهران است.

این محله در تقاطع منطقه 17 تهران، منطقه 18 تهران، منطقه 10 تهران و منطقه 9 تهران واقع شده است و از این نظر یکی از مناطق ویژه تهران است.

منطقه آذری در میان محله‌های امامزاده حسن، محله شبیری، محله شاندیز، محله تولید دارو، محله امامزاده عبدالله و محله طوس واقع شده است.

امکانات تفریحی، مذهبی، پزشکی و اجتماعی زیادی در این منطقه وجود دارد. این امکانات شامل بوستان گل گندم، بوستان فتح المبین، بوستان نوجوان، بوستان آتش نشان، بوستان سرو، بوستان بنفشه، مجموعه ورزشی گل گندم، بازار مبل یافت آباد، بازار امامزاده حسن، امامزاده عبدالله، بیمارستان غیاثی، بیمارستان ضیائیان و مجتمع تجاری گلها می‌شود.

قیمت خانه در منطقه آذری به دلیل قرار گرفتن این منطقه در جنوب تهران، از میانگین قیمت خانه در تهران، پایین تر است و برای کسانی که اولین خانه خود را می‌‌خرند گزینه خوبی است.

 

امام زاده حسن

محله امامزاده حسن تهران یکی از محله های شناخته شده منطقه 17 است. محله امامزاده حسن یکی از محلات با قدمت بسیار کهن است، وجود بارگاه امامزاده حسن و بازار امام زاده حسن گواه قدمت این محله است.

بازار امامزاده حسن یکی از قدیمی ترین بازارهای تهران است و محله امامزاده حسن نیز از جمله محلاتی است که به برکت وجود بقعه امامزاده حسن و بازار موجود در آن، رشد و توسعه خوبی داشته است.

دسترسی اصلی به منطقه امامزاده حسن از خیابان قزوین است. خیابان قزوین بیشترین تعداد ورودی به این محله را دارد و نقش مهمی در توسعه آن داشته است.

خیابان لقمان حکیم یکی از معروف ترین خیابان‌های این محله است.

 

بدون گزارش کارشناسی خانه معامله نکنید!

 

وصفنارد

محله وصفنارد یکی از قدیمی ترین محله های منطقه 17 تهران است. این محله یکی از شناسنامه‌های مناطق جنوب تهران است. محله وصفنارد امروزی با وصفنارد گذشته بسیار متفاوت است. وصفنارد امروز محله‌ای کوچک در منطقه هفده تهران است و وصفنارد قدیم روستایی در همین محل با زمین فراوان بوده است. بدین صورت که بسیاری از نواحی منطقه هفده و بخش‌هایی از شهرک ولیعصر منطقه هجده از اراضی روستای وصفنارد بوده است.

موقعیت جغرافیایی این محله بدین گونه است که؛ از شمال به میدان بهاران، خیابان برادران بهرامی، خیابان سجاد جنوبی و خیابان شهید آقایاری، از جنوب به خیابان مهر، از غرب به بزرگراه آیت الله سعیدی، از شرق به خیابان سلامت، خیابان مجتبی متین و خیابان نسترن محدود می‌شود.

بافت این محله ترکیبی از قدیمی و فرسوده، نوساز و مدرن است و برای خرید خانه، قیمت مناسب تری نسبت به محله های اطراف دارد.

 

محله های جنوب تهران منطقه 18:

این منطقه در جنوب غربی تهران قرار گرفته است و از مناطق ارزان پایتخت محسوب می‌شود، زیرا غالب بافت آن فرسوده است. قسمت اعظم منطقه 18 به کارخانه‌های تولیدی، انبارداری، حمل و نقل و بازارهای صنعتی اختصاص دارد.

موقعیت جغرافیایی منطقه 18 از شمال به آزادراه فتح و 45 متری مسیر کرج(آذربایجانی) ختم می‌شود، از سمت جنوب به بزرگراه آیت الله سعیدی و بزرگراه آزادگان می‌رسد، از شرق به بزرگراه آیت الله سعیدی و از غرب به بزرگراه آزادگان محدود می‌شود.

اگر قصد خرید خانه در این محله را دارید بهتر است بدانید آب  و هوای این منطقه در اکثر روزهای سال گرم، خشک و کم بارش است، با این وجود قسمت عظیمی از این منطقه به کمربند سبز تهران شناخته شده است. اما نزدیکی به شهرک‌های صنعتی نیز سبب آلودگی در برخی از محله ها شده است.

 

دیدن نقشه منطقه 18

منطقه ۱۸ جنوب تهران

 

محله‌های موجود در این منطقه:

محله خلیج فارس شمالی ، محله خلیج فارس جنوبی، محله نوروز آباد، محله یافت آباد شمالی، محله یافت آباد جنوبی،  محله ولیعصر شمالی، محله ولیعصر جنوبی، محله کوی فردوس، محله شهید رجایی، محله بهداشت، محله تولید دارو، محله صاحب الزمان، محله شاد آباد، محله شمس آباد، محله امام خمینی، محله هفده شهریور

 

خلیج فارس

این محله در غرب منطقه 18 قرار گرفته است. در گذشته منطقه خلیج فارس تهران به سه محله خلیج فارس شمالی، خلیج فارس جنوبی و نوروزآباد تقسیم می‌شد که بعد از مدتی محله نوروزآباد از آنها جدا می‌شود. این محله دارای جمعیت بسیاریست، همچنین قرار گرفتن تعداد زیادی کارگاه، کارخانه و صنایع در این منطقه باعث آلودگی بیشتر آن نسبت به سایر مناطق تهران شده  است.

موقعیت جغرافیایی منطقه خلیج تهران را اینگونه شرح می‌دهیم که؛

از شمال به بزرگراه فتح و خیابان آذری (منطقه 9 و 21)، از جنوب به منطقه 7 و بزرگراه آیت الله سعیدی، از غرب به بزرگراه آزادگان و منطقه 18 و از شرق به بزرگراه آیت الله سعیدی در منطقه 17 و منطقه 19 منتهی می‌شود.

خلیج فارس با مناطق تهرانسر، شادآباد، یافت آباد و احمدآباد مستوفی همجوار است. به عبارت دیگر خلیج فارس بعد از آزادگان که در محدوده پایانی تهران است و محدوده احمدآباد مستوفی شروع می‌شود.

در این محله از محدودیت های ترافیکی و طرح زوج و فرد خبری نیست و عموم مردم میتوانند در هر ساعت از شبانه روز، با ماشین شخصی خود تردد کنند.

این محله از نظر امکانات رفاهی و دسترسی به ایستگاه های مترو و مراکز آموزشی و درمانی و غیره برای سکونت گزینه مناسبی است. اما از نظر نزدیکی به کارگاه های صنعتی، آلودگی صوتی و هوایی برای سکونت پیشنهاد نمی‌شود.

 

17 شهریور

این محله یکی از محلات واقع در جنوب غربی تهران است که در مجاورت بزرگراه فتح و شهرک صنعتی جاده قدیم تهران – کرج قرار دارد. محله 17 شهریور در مجاورت رودخانه کن، بزرگراه فتح و آزادگان و راه آهن تهران – تبریز قرار دارد. خیابان‌های این محله نیز فاقد طرح ترافیک زوج و فرد هستند. اما به علت اینکه در کنار چهار بزرگراه؛ امام علی، محلاتی، بعثت و نواب قرار دارد، از مناطق شلوغ و پر‌رفت‌و‌آمد تهران محسوب می‌شود. قیمت خرید ملک در اینجا بالاتر از اکثر محله است، یکی از دلایل آن هم دسترسی به اتوبان های اصلی، امکانات شغلی و غیره است.

 

مطلب پیشنهادی: معرفی محله های شرق تهران

 

محله های جنوب تهران منطقه 19:

منطقه 19 تهران در جنوب شهر تهران واقع شده است.محدوده جغرافیایی این منطقه؛ از جنوب به پارک جنگلی افرا، از شمال به بزرگراه آیت الله سعیدی، از غرب به بزرگراه آیت الله سعیدی و بزرگراه آزادگان  از شرق به به بزرگراه تندگویان و خیابان بهمنیار ختم می‌شود. آب و هوای این منطقه تقریبا گرم و خشک است. به علت نزدیکی به بهشت زهرا و مرقد امام خمینی، رفت و آمد زیادی را در طول شبانه روز تجربه می‌کند که سبب آلودگی هوا در این ناحیه می‌شود.

 

دیدن نقشه منطقه 19تهران

محله های جنوب تهران منطقه ۱۹

 

محله‌های موجود در این منطقه:

محله خانی آباد نو شمالی، محله اسفندیاری ، محله بهمنیار، محله خانی آباد جنوبی، محله شریعتی جنوبی، محله شریعتی شمالی، محله شکوفه جنوبی، محله شکوفه شمالی، محله نعمت آباد، محله دولتخواه، محله اسماعیل آباد، محله شهید کاظمی، محله رسالت، محله عبدل آباد، محله بوستان ولایت.

 

شریعتی

این شهرک به مهاجرپذیری معروف است، زیرا مردم از شهرستان‌های اطراف، آذربایجان، کردستان و مهاجران افغانستان برای پیشرفت زندگی در این شهرک مستقر شده اند تا به شهر تهران نزدیک‌تر باشند. موقعیت جغرافیایی آن، از شرق به محله شریعتی، از جنوب به بلوار شقایق، از غرب به شکوفه، از شمال به بزرگراه چراغی ختم می‌شود. یکی از مناطق گران قیمت منطقه نوزده تهران محله شریعتی است که نزدیکترین ایستگاه مترو به این منطقه مترو عبدل آباد است. بسیاری از مردم به دلیل ساختار شهری و تمیز شهرک شریعتی، تمایل به زندگی در آن دارند.

 

عبدل آباد

یکی دیگر از مناطق شلوغ و پرترافیک این منطقه  عبدل آباد است که به عنوان مبادله لباس و پارچه در تهران و حومه به شمار می رود. شهرت فراوان این محله به علت وجود بازار پارچه‌های ارزان آن و مرکز خرید و فروش خودرو است که پای مردم را به این محله باز کرده است. این منطقه دارای ایستگاه مترو است و یکی از محله‌های با قشر متوسط ​​منطقه است.

مرز عبدل آباد از جنوب به بخش شکوفه، از شرق به شهرک شریعتی، از غرب به نعمت آباد، از شمال به بزرگراه چراغی محدود می‌شود.

بافت این محله به علت قدمت آن همچنان سنتی و قدیمی باقی مانده است و ساخت و ساز مدرن و جدید کمتر در آن دیده می‌شود.

 

بوستان ولایت 

یکی از محله‌های کوچک منطقه 19 بوستان ولایت نام دارد. محله رضوان در شرق این بوستان قرار دارد، از جنوب به خانی آباد جنوبی راه دارد، از شمال این محله به بزرگراه شهید تندگویان و از جنوب به آزادگان ختم می‌شود. اغلب ساختمان های این محله بافت فرسوده و قدیمی دارند اما برای خرید و اجاره قیمت مناسبی دارند.

این محله دارای امکانات بسیار خوبی از جمله سیرک، زمین بازی کودکان، تالار پذیرایی، مجموعه شهربانو ویژه بانوان، آموزشگاه موتورسیکلت و مغازه های مختلف وجود دارد.

 

محله های جنوب تهران منطقه 20:

این منطقه در واقع شهر ری است که در جنوبی‌ترین قسمت شهر تهران قرار دارد. منطقه ای زیبا و قدیمی است که ساختار سنتی، مذهبی و تاریخی در پایتخت دارد. ساکنان این منطقه مردمانی متدین هستند و معمولاً به صورت جمعی در کلیه مراسم و اعیاد مذهبی شرکت می‌کنند و برای برپایی این مراسمات ثابت قدم هستند. بافت منطقه 20 تهران دارای ساختاری مسکونی و اداری است که البته ساختار اداری آن کمتر به چشم می‌خورد. 

شهرت این منطقه به این سه دلیل است:

  • وجود زیارتگاه امامزاده شاه عبدالعظیم
  • قرارگیری ابنیه و آثار تاریخی و کهن
  • دسترسی به بزرگراه‌های اصلی همچون امام‌علی و آزادگان

 

دیدن نقشه منطقه 20 تهران

محله های جنوب تهران . منطقه ۲۰

 

محله‌های موجود در این منطقه:

محله اقدسیه، محله صفاییه، محله ظهیرآباد، محله غیوری، محله جوانمرد قصاب،  محله حمزه آباد، محله دیلمان، محله فیروزآبادی، محله منصوریه، محله 13 آبان، محله دولت آباد، محله شهادت، محله استخر، محله بهشتی، محله سرتخت، محله علایین، محله نفرآباد، محله ولی آباد، محله امین آباد، محله تقی آباد، محله نظامی، محله عباس آباد، محله کهریزک، سر‌تخت.

 

دیلمان

منطقه دیلمان یکی از مناطق جنوب شرقی تهران و به عبارتی بخشی از شهر ری است. این منطقه دسترسی بسیار خوبی به تمامی امکانات شهری دارد. چهارراه دیلمان در منطقه 20 شهرداری تهران واقع شده است. این محدوده مشمول طرح ترافیک نمی باشد.

محدوده جغرافیایی منطقه دیلمان تهران؛ از شمال به بزرگراه کریمی، بلوار بسیج و خیابان دیلمان شمالی، از شرق به خیابان فدائیان اسلام و خیابان مالک اشتر، از جنوب به خیابان خانلری و خیابان صمدی ، از سمت غرب به خیابان یزدانخواه، بلوار کمیل و بلوار شهدا ختم می‌شود.

این محله از نظر امکانات غنی است و مراکز آموزشی و درمانی معتبر و عالی ای دارد. قیمت مسکن در این محله متوسط رو به پایین است و برای خرید اولی ها مناسب است.

 

جوانمرد قصاب

این محله از جنوب به بلوار بسیج و بزرگراه آوینی، از شمال به بزرگراه آزادگان، از شرق به خیابان فداییان اسلام و از غرب به بزرگراه رجایی ختم می‌شود. این محله بافت قدیمی دارد و از خیابان های معروف و اصلی آن میتوان به خیابان دستواره، غیبی و بلوار شهدا اشاره کرد.

مزیت این محله این است که ایستگاه مترو جوانمرد قصاب را برای رفت و آمد راحت تر در دسترس دارد.

 

نتیجه:

تلاش کردیم در این مقاله بخشی از پایتخت ایران را، یعنی جنوب تهران را به شما معرفی کنیم. امیدواریم مورد استفاده شما قرار گیرد.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *