قیمت گذاری مسکن مهر و مسکن ملی

قیمت گذاری مسکن مهر

قیمت گذاری مسکن مهر و مسکن ملی نیز مانند هر نوع ملک دیگری نیاز به کارشناسی دارد و این قیمت گذاری بر اساس پارامترهای خاصی صورت می‌گیرد. بسیاری از افراد در ایران علاقه‌مند هستند که اطلاعات بیشتری را در این حوزه کسب کنند.
به‌دست آوردن اطلاعات بیشتر می‌تواند موجب راحتی شما در خرید مسکن مهر شود. در ادامه قصد داریم این اطلاعات را در اختیار شما قرار دهیم اما قبل از آن بهتر است به طور کلی به طرح‌های دولتی مسکن بپردازیم؛ پس با ما همراه باشید.

 

 

 

 

طرح‌های دولتی مسکن

قطعا مهم‌ترین نیاز هر جامعه‌ای مسکن است، همچنین توجه داشتن به حوزه مسکن موجب توسعه بیشتر خواهد شد، تامین مسکن قابل قبول، می‌تواند حتی از کاهش جمعیت نیز جلوگیری کند.

در ایران طرح‌های مختلفی در حوزه مسکن ایجاد شده‌اند، از جمله این طرح‌ها می‌توان به طرح جهش تولید و تامین مسکن اشاره کرد، این طرح در 5 فصل برای تهیه زیرساخت لازم جهت ساخت مسکن ارائه شده است، این طرح از سوی کمیسیون عمران شورای اسلامی تهیه شده است.

البته قیمت‌گذاری مسکن ملی و مسکن مهر شرایط مربوط به خود را دارد که در زمان ریاست جمهوری آقای محمود احمدی‌نژاد طرحی تحت عنوان مسکن مهر به تصویب رسید.

هدف از این طرح خا‌نه‌دار کردن اقشار کم درآمد در ایران بود، در این طرح دولت با واگذاری زمین رایگان به متقاضیان ساختمان‌سازی را رونق داد و از این طریق افراد بسیار زیادی توانستند صاحب خانه شوند.

 

انواع مسکن مهر

  1. ساخت توسط دولت
  2. ساخت توسط تعاونی ها
  3. ساخت شخصی سازی(توسط افراد)

 

راه آسانِ قیمت‌گذاری خانه در اصفهان

 

قیمت گذاری مسکن مهر چگونه است؟

همانطور که اشاره کردیم زمین این ملک‌ها را دولت تامین کرده در همه جای دنیا ارزش زمین، بخش مهمی از هزینه های تمام شده‌ی مسکن به شمار می‌آید.

البته نکته‌ی قابل توجه این است که: ارزش زمین در شهرهای مختلف یکسان نیست، به طور مثال در تهران ارزش زمین 60 درصد سهم می‌گیرد و در شهری های اطراف از 40 درصد به بالا.

همین امر نیز، موجب شد تا متقاضیان مسکن مهر رغبت بیشتری به دریافت مسکن در نزدیکی شهرهای بزرگتر داشته باشند چرا که ملک ارزشمندتری را به دست می آوردند.

در گزارشی از خبرگزاری مهر آورده بودند:

دولت برای تامین مالی این طرح، به ازای 1 میلیون و 776 هزار و 695 واحد مسکن مهر، معادل 39 هزار و 667 میلیارد و 330 میلیون هزار تومان تسهیلات از طرف بانک مسکن پرداخت کرد.

 

قیمت گذاری مسکن مهر

 

حکمت ارزان بودن واحدهای مسکن مهر چیست؟

1.عدم برخورداری کامل از خدمات زیربنایی مثل آب،برق و گاز. این نیاز‌های اصلی یک ملک می‌باشد و خیلی از واحدها همچنان نتوانسته‌اند تعامل سازنده با ارگان‌های مربوطه را داشته باشند. وقتی نیاز اصلی نادیده گرفته می‌شود صحبت کردن از نبود شیشه های دو جداره یا دیوارهای عایق بندی شده و هدر رفت انرژی کار بیهوده‌ای است.

با همین شرایط، اقشار ضعیف جامعه برای داشتن سرپناه و سقفی ارزان قیمت، حاضر هستند در چنین وضعیتی زندگی کنند. از طرفی در مصاحبه ای که باشگاه خبرنگاران جوان با ساکنین مسکن مهر انجام داده بودند، مکتوب کرده بودند: خداراشکر که سقفی بالای سر داریم ولی بخش قابل توجهی از امکانات داخل خانه مثل کابیت‌ها، کولر، پکیج و رادیاتور را خودمان تهیه کردیم.

2.عدم برخورداری از دسترسی های مناسب در قیمت گذاری مسکن مهر و در استقبال خرید، تاثیر منفی‌ای گذاشته است.

ملکی که دسترسی آسان به اماکن عمومی نظیر مدرسه، بیمارستان، پلیس، آتش نشانی، مراکز خرید، تفریحی و ورزشی داشته باشد قیمت آن بیشتر از خانه ی نوسازی با همان متراژ، ولی دور از امکانات رفاهی است.

 

قیمت گذاری مسکن مهر

 

3.در حاشیه‌ی شهر بودن ساختمان‌های مسکن مهر پیامدهای ناخوشایندی به دنبال دارد که بسیاری از افراد حاضر هستند در شهر، اجاره نشین باشند و هزینه‌ی بیشتری بدهند اما خسارت های احتمالی سکونت در مسکن مهر را متحمل نشوند.

در نظر بگیرید که افراد کم درآمد و قشر ضعیف همه یکجا جمع بشوند، خواه و ناخواه به علت فقر اقتصادی، فقر فرهنگی و اجتماعی نیز به آن ها اضافه می شود. حال ناظر سیل عظیم کودکان و نوجوانانی هستیم که به علت دور بودن محل کار والدین و عدم توانایی کنترل آن ها دست به اعمال خلاف می‌زنند!

فقدان مراقبت ناکافی و مهاجر بودن افراد با سطح فرهنگی متفاوت، باعث بزهکاری بیشتر و در نتیجه جامعه ای ناامن تر می‌شود که این موضوع را نباید با کیفیت مصالح و غیره یکی دانست.

بهتر بود دولت از تجربه های تلخ پروژه های خانه سازی پیشین ایران مثل کوی 13 آبان در تهران و محله غربت در خاک سفید استفاده می کرد.

متاسفانه این دست از اجتماع ها به قیمت مناسب بودن خرید نیاز اولیه، مشکلاتی نظیر قاچاق مواد مخدر، اعتیاد، ولگردی، تکدی گری و مزاحمت ها را بیشتر کرده است.

 

بدون گزارش کارشناسی خانه معامله نکنید!

 

4.مقاوم نبودن ساختمان ها و بی کیفیت بودن متریال استفاده شده و رعایت نشدن استانداردها یکی از دلایل دیگر و مهم ارزانیست.

مسلم است که ارزان بودن و پایین بودن کیفیت مصالح و نوع ساخت،‌ منجر به عدم ایمنی و مقاومت ساختمان و کاهش عمر ساختمان می‌شود.

در مبحث قیمت گذاری مسکن مهر نیز مانند ارزیابی هر ملکی، متریال استفاده شده در بیرون و درون ساختمان ارزش ملک را معین می‌کند.

البته این خانه ها در همه جای ایران با یک کیفیت و کمیت ساخته نشده اند. اما به علت فاجعه ای که بر سر آپارتمان های سرپل ذهاب و زلزله و خسارت های جانی و مالی آن آمد، اعتماد به این مجتمع ها کم شده است و تنها راه اطمینان، استفاده از کارشناس خانه است تا ایمن بودن خانه را ارزیابی کند.

 

 

قیمت گذاری مسکن مهر

 

قیمت گذاری مسکن مهر در نقاط مختلف کشور:

قیمت آپارتمان 85 متری مسکن مهر در فولادشهر اصفهان ( مرداد 1402 )

سال ساخت 1394 . طبقه سوم. دارای دو اتاق خواب، پارکینگ و انباری و آسانسور

قیمت هر متر مربع  12,352,000تومان است

قیمت کل 1,050,000,000 تومان می‌باشد.

 

قیمت آپارتمان 81 متری مسکن مهر پردیس تهران (مرداد 1402)

سال ساخت1400 .طبقه 4 . دارای 2 اتاق خواب، پارکینگ، آسانسور

قیمت هرمتر مربع 19،506،000 تومان است

قیمت کل  1,580,000,000میلیون تومان می‌باشد.

 

قیمت آپارتمان 75 متری مسکن مهر میر اشرف در اردبیل (مرداد 1402)

سال ساخت 1395 .طبقه همکف .دارای دو اتاق خواب و آسانسور. فاقد پارکینگ

قیمت هرمتر مربع 9,333,000 تومان است

قیمت کل 700,000,000 تومان می‌باشد.

 

تورم قیمت مسکن

 

 

قیمت گذاری مسکن مهر در سال 1402

 

واحدهای مسکونی مهر در حومه تهران به قیمت‌های بسیار بالا رسیده‌اند. برخی از واحدها در پردیس و پرند به چهار میلیارد تومان هم می‌رسند.

اما واحدهای مسکونی با قیمت زیر یک میلیارد تومان کمیاب شده‌اند و به طور عمده در شهرهای حومه تهران و بازار مسکن مهر یافت می‌شوند. ورامین و هشتگرد از جمله شهرهایی هستند که واحدهای ارزان‌تر مهر را دارند. در ورامین بیشترین تعداد واحدهای زیر یک میلیارد تومان قرار دارند و در هشتگرد نیز تعداد آنها کمتر است.

قیمت هر مترمربع واحدهای مسکونی در پاکدشت ورامین بین ۹ تا ۱۳ میلیون تومان است و واحدهای قدیمی‌تر با قیمت کمتری عرضه می‌شوند. واحدهای ساخته شده در اواخر دهه هشتاد و اوایل دهه نود با قیمت ۹ تا ۱۱ میلیون تومان به فروش می‌رسند، در حالی که واحدهای نوساز با قیمت حداکثر ۱۳ میلیون تومان به فروش می‌رسند.

قیمت برخی واحدهای مهر در پرند و پردیس گاهی تا ۳۰ میلیون تومان هم می‌رسد و بهای آنها به چهار میلیارد تومان می‌رسد. واحدهای زیر یک میلیارد تومان معمولاً واحدهایی هستند که رهن خانه از مبلغ کل کسر شده است و سازندگان این واحدها معمولاً بین ۱۰ تا ۳۰ میلیون تومان وام بانکی دریافت کرده‌اند. قسط پرداختی خریداران معمولاً بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان در ماه است.

 

قیمت هر متر مربع در مرداد 1402

پاکدشت ورامین هر متر ۹ تا ۱۳ میلیون
هشتگرد هر متر ۱۴ تا ۱۸ میلیون تومان
صفادشت هر متر ۱۷ تا ۱۹ میلیون تومان
بومهن هر متر ۱۷ تا ۱۹ میلیون تومان
شهریار هر متر ۲۱ تا ۲۳ میلیون تومان
پرند هر متر ۲۰ تا ۳۰ میلیون تومان
پردیس هر متر ۲۵ تا ۳۰ میلیون تومان

 

 

سریع‌ترین راه برای دانستن قیمت آپارتمان در اصفهان

 

شرایط خرید و فروش مسکن مهر و مسکن ملی

 

زمین‌ها و واحدهای مربوط به پروژه مسکن مهر به دو صورت اجاره 99 ساله و همچنین ملکی هستند. در حالت ملکی افراد را صاحب زمین به حساب می‌آورند. در چنین حالتی این افراد قادر به انتقال زمین و ساختمان هستند. اما اگر به صورت 99 ساله باشد تنها انتقال زمین و ساختمان برای افراد متقاضی امکان‌پذیر خواهد بود.

بر اساس دستور صادر شده در سال 1393 توسط وزیر راه و شهرسازی، هرگونه نقل و انتقال مسکن مهر در صورت عدم وجود بدهی امکان‌پذیر است. یعنی در چنین حالتی مالک باید قبل از فروش ملک خود تمامی بدهی‌های مربوط به اقساط مسکن مهر را پرداخت کند. حتما در زمان خرید مسکن مهر از اجاره‌ای یا ملکی بودن آن اطلاعات کاملی را کسب کنید تا از مشکلات احتمالی جلوگیری شود.

شرایط خرید و فروش مسکن مهر شامل موارد زیر است:
1. در زمان خرید و فروش و یا صورت‌جلسه پیش‌فروش باید به صورت کاملا صحیح نام پروژه، بلوک و شماره واحد و همچنین نام طبقه ذکر شود.
2. واحد مورد معامله باید به صورت سفت‌کاری باشد.
3. پروژه مورد نظر باید از امکان اخذ وام و همچنین تسهیلات ویژه و دریافت دفترچه برخوردار باشد.

در هنگام خرید مسکن مهر بسیار مهم است که شما دقت لازم را به موارد ذکر شده داشته باشید. توجه به این موارد می‌تواند از مشکلات احتمالی کاملا جلوگیری کند. همچنین باید در هنگام ثبت‌نام مسکن ملی نیز به این نکات توجه کنید تا بعدها از مشکلات احتمالی جلوگیری کنید.

 

فاکتورهای مهم در قیمت‌گذاری مسکن ملی و مهر

 

قیمت مسکن مهر با توجه به فاکتورهای مختلف بسیار متفاوت است و بازه وسیعی از افراد مختلف را در بر می‌گیرد. نحوه قیمت‌گذاری مسکن مهر می‌تواند با توجه به موقعیت آب‌وهوایی، ویژگی‌های بنا و… تعیین شود.

اصلی‌ترین فاکتورهای تعیین قیمت مسکن مهر عبارت‌اند از:

1. منطقه جغرافیایی

اولین عاملی که می‌تواند در قیمت مسکن مهر تاثیرگذار باشد منطقه جغرافیایی است. به عنوان مثال اگر مسکن مهر مورد نظر شما در منطقه پردیس یا پرند تهران باشد باید مبلغ بیشتری را برای آن پرداخت کنید.

 

اگر دنبال خرید خانه هستید، بهترین راه کمک گرفتن از قابل اعتمادترین مشاور محله است.

 

2. فازهای منطقه

در منطقه‌های جغرافیایی مختلف فازهای متفاوتی وجود دارند که می‌توانند بر روی قیمت‌گذاری تاثیرگذار باشند.

3. متراژ

در قیمت‌گذاری مسکن مهر متراژ تاثیر اصلی را خواهد داشت، منطقی است که متراژ خانه هر چقدر بیشتر باشد قیمت آن بالاتر خواهد بود.

همچنین یک‌خوابه یا دو خوابه بودن آن نیز در قیمت تاثیر‌گذار است. قیمت هر واحد از مسکن مهر از 200 میلیون تومان شروع می‌شود و می‌تواند تا سقف 1 یا حتی 2 میلیارد تومان افزایش داشته باشد.

 

مسکن مهر

 

تفاوت مسکن مهر و مسکن ملی در چیست؟

 

طرح مسکن ملی تقریبا مشابه طرح مسکن مهر است، با این تفاوت که موقعیت محلی اجرای این طرح در درون شهرهاست و مانند مسکن مهر در حاشیه ها ساخته نمی‌شوند.

باید در نظر داشته باشیم که متقاضیان چنین خانه هایی از قشر متوسط جامعه هستند و به گفته‌ی آقای محمودزاده معاون وزیر راه و شهرسازی، دهک های یک، دو و سه جامعه، دیگر نباید چشم انتظار خانه دار شدن از قبال چنین طرح جدیدی باشند.

بنابراین متقاضیان باید بعد از تایید نهایی 30 درصد قیمت تمام شده را به عنوان آورده وارد طرح کنند، سپس 25 درصد دیگر را در پایان مرحله اسکلت، 25 درصد دیگر را هم در پایان مرحله سفت کاری، 20 درصد را در زمان نازک کاری و 15 درصد باقی مانده را با دریافت کلید پرداخت کنند.

همچنین نرخ سود وام مسکن مهر 4، 9 و 12 درصد بود ولی نرخ سود وام مسکن مهر 18 درصد است که این مقدار برای قشر متوسط نیز زیاد است.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی قیمت گذاری یک واحد آپارتمان 75 متری را اینگونه شرح داده است: قیمت هر واحد را بسته به نوع سازه و تعداد طبقات باید در نظر بگیریم و همچنین تا پایان کار قیمتی مشخص برای کف و سقف نمی‌توانیم بگذاریم.

با این حساب در طرح مسکن ملی قیمت متوسط هر متر مربع خانه بین 1 میلیون و نیم تا 2 میلیون و نیم محاسبه می‌شود و به این ترتیب یک واحد 75 متری تقریبا 200 میلیون تومان رقم می‌خورد.

 

کلام آخر:

در هنگام قیمت‌گذاری مسکن مهر باید موارد مختلفی را مد نظر خودتان قرار دهید. از جمله این موارد می‌توان به سال ساخت بنا، موقعیت جغرافیایی، متراژ و… اشاره کرد.

دولت با ساخت مسکن مهر و مسکن ملی تنها جنبه کالبدی مسکن را در نظر گرفته و هدف آن تهیه سرپناه برای اقشار کم درآمد بوده است و در بعد اجتماعی و فرهنگی و امنیتی این سرپناه ها کوتاهی کرده است.

از طرفی دولت با اعطای زمین رایگان و وام بلند مدت نقش حامی و پشتیبان را دارد که این نیز می تواند یکی از راه های حل مشکل مسکن محسوب شود.

قیمت گذاری مسکن مهر با توجه به موقعیت شهر های مختلف ایران و همچنین نوع دسترسی داشتن و کیفیت مصالح، متغیر است.

برای قیمت گرفتن از ملک مورد نظر خود کافیست به سایت قیمت گذاری الوملک مراجعه کنید و مشخصات خانه مورد نظر را وارد کنید و قیمت آن را به دست بیاورید. در صورتی که علاقه مند به مطالعه روش قیمت گذاری سایر انواع ملک هستید مقاله روش قیمت گذاری انواع املاک را مطالعه نمایید.

 

قیمت گذاری ملک توسط الوملک

فهرست مطالب

یک پاسخ

  1. سلام
    طبق نظر کارشناسان از ابتدای سال ۱۴۰۳ فولاد شهر اصفهان بخصوص منطقه مسکن مهر آن به یکی از قطب های تجاری ، صنعتی و اقتصادی تبدیل می گردد و دلیل آن هم انتخاب ثقل تقابل بزرگراهای شمال و جنوب و غرب و شرق در این نقطه است به همین جهت مهاجرت به این نقطه از همین حالا شروع و شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

//
تیم پشتیبانی ما اینجاست تا به تمامی سوالات شما پاسخ دهد.
سلام 👋 چطور میتونم کمکت بکنم؟