اختلاف قیمت طبقات آپارتمان

آیا میدانستید اختلاف قیمت طبقات آپارتمان چقدر است؟

اگر تجربه خرید خانه یا رهن و اجاره خانه را داشته باشید، حتما متوجه این نکته شده‌اید که قیمت طبقات، با یکدیگر متفاوت است. این مسئله در تمامی مناطق شهری و آپارتمان‌ها صادق است. اما بسته به شرایط گوناگون، اختلاف قیمت طبقات آپارتمان گاهی بسیار زیاد و گاهی بسیار ناچیز می‌شود. در شرایط ایده آل، اختلاف قیمت طبقات آپارتمان، نباید چندان زیاد باشد اما، به دلایل بسیار، این اختلافات وجود دارد.

 

بررسی اختلاف قیمت طبقات آپارتمان

 

در این مقاله، عواملی را که منجر به این اختلاف قیمت طبقات آپارتمان می‌شوند، ذکر می‌نماییم:

 

عوامل موثر در اختلاف قیمت طبقات آپارتمان

عواملی مانند وجود یا عدم وجود آسانسور در آپارتمان، فشار آب، چشم انداز پنجره‌ها (ویو)، نور طبیعی داخل واحدها، میزان نفوذ صدا و آرامش هر طبقه، امنیت و غیره بسیار در قیمت هر طبقه تاثیر می‌گذارد.

 

راه آسانِ قیمت‌گذاری خانه در تهران

 

بودن یا نبودن آسانسور

اگر چه امروزه در بیشتر ساختمان‌های چند طبقه نوساز، وجود آسانسور الزامی و حتمی است اما ممکن است در بعضی ساختمان‌های با تعداد طبقات پایین، یا ساختمان‌های قدیمی‌تر، آسانسور نباشد. وجود آسانسور استاندارد و متناسب با نیاز ساختمان، می‌تواند تا حد زیادی قیمت واحدهای طبقات بالا را افزایش دهد. چرا که دسترسی به این طبقات، در صورت عدم وجود آسانسور، سخت‌تر می‌شود. علاوه بر این، توجه به عمر و کیفیت آسانسور نیز، می‌تواند در ارزیابی کلی واحدهای طبقات مختلف تاثیر بگذارد. ساکنین واحدهای طبقات بالا با وجود آسانسوری که هر روز خراب شود، بسیار ناراضی خواهند بود. 

 

تاثیر آسانسور در قیمت آپارتمان

 

بهره مندی از چشم‌انداز تماشایی

شاید آرزوی بسیاری از آدم‌ها برای خرید خانه، طبقه آخر برجی باشد که منظره یک سمت آن کوه و طبیعت و دید سمت دیگر آن نمای شهری باشد که در آن زندگی می‌کنند. به دست آوردن چنین مزیتی، هزینه گران‌بهایی دارد. در مناطقی که منظره خوبی دارند (مثلا شمال شهر تهران)، هزینه‌ای که با اضافه شدن هر طبقه به قیمت آن اضافه می‌شود، بسیار زیاد و گزاف است؛ چرا که در این مناطق قیمت هر متر آپارتمان هم بسیار زیاد است. پس آیا می‌توان گفت هرچه به طبقات بالایی نزدیک‌تر شویم، هزینه بیشتری باید بپردازیم؟

 

سکوت و آرامش واحد

بدون بررسی عوامل مختلف، نمی‌توان ادعا کرد که قیمت واحدهای طبقات بالا، صرفا به دلیل چشم‌انداز بهتر، گران‌تر است. 

در این جا تجربه یکی از کاربران الوملک را با شما در میان می‌گذاریم. مشتری ما قصد خرید واحدی در طبقه پنجم یک آپارتمان را داشت. اتفاقا قیمت طبقه پنجم از قیمت همه واحدها ارزان‌تر بود. می‌دانید چرا؟

شاید فکر کنید که حتما به دلیل نبود آسانسور قیمت ارزان‌تری داشت، اما این‌طور نبود. اتفاقا وجود آسانسور دلیل قیمت پایین این طبقه بود. آسانسور آن ساختمان قدیمی بود و مثل آسانسور های حال حاضر موتور بی صدایی نداشت. موتور آسانسور دقیقا بالای این طبقه قرار داشت و هر جا به جایی بین طبقات کاملا آرامش این واحد را مختل می‌کرد. به همین دلیل آن طبقه قیمت کمتری نسبت به دیگر طبقات داشت.

بله، سکوت و آرامش دیگر فاکتوری است، که مستقیما با قیمت طبقات در ارتباط است. مورد بالا استثنا بود اما موارد مشابه دیگری مانند صدای موتورخانه، پمپ آب، رفت و آمد و غیره می‌تواند در قیمت واحدهای یک ساختمان تاثیر بگذارد.

 

بدون گزارش کارشناسی خانه معامله نکنید!

 

نور طبیعی واحد آپارتمان

معمولا در طبقات پایین، نور کمتری به داخل خانه راه پیدا می‌کند. نبود یا کمبود نور خورشید حال و هوای دلگیری به خانه‌ها می‌بخشد. همین امر هم در قیمت و هم در زمان به فروش یا اجاره رفتن آپارتمان تاثیر زیادی می‌گذارد. پس واحدهای طبقات پایین که نور کمتری دارند، قیمت پایین‌تری نیز خواهند داشت.

این عامل به خصوص در محله‌هایی که با ساختمان های بلند محاصره شده‌اند، بسیار مشهود‌تر است.

 

تاثیر نور طبیعی خانه در قیمت آن

 

پله های زیاد برای رسیدن به طبقات آخر

در ساختمان هایی که آسانسور ندارند، هر چه طبقه واحد بالاتر می‌رود، قیمت پایین‌تر می‌آید. طبقات سوم و چهارم به بالا در ساختمان های بدون آسانسور، بسیار ارزان‌تر از دو طبقه ابتدایی آن ساختمان هستند. البته که با نوسازی شهرها خیلی کم با ساختمان هایی مواجه می‌شویم که آسانسور ندارند.

در تصویر زیر شما نمونه ای از یک راه پله استاندارد را مشاهده می‌کنید. اگر در حال ساخت و ساز ملک خود هستید که سعی کنید این نکات را رعایت کنید تا قیمت ملک شما قانونا بهتر شود. اگر هم در حال خریدن خانه مورد نظر خود هستید، این ابعاد یا حدود آن را در نظر بگیرید تا بتوانید از خرید خود رضایت کافی را داشته باشید و از نظر رفت و آمد با پله ها دچار مشکل جدی ای نشوید.

 

فشار آب طبقات پایینی بیشتر است!

در آپارتمان‌هایی که پمپ آب ندارند یا از محل انشعاب به دور هستند، در طبقات بالایی فشار آب بسیار کم است. اما در طبقات پایینی این مشکل وجود ندارد. درست است که با گذاشتن یک پمپ این مشکل برطرف می‌‌شود. اما همچنان طبقات پایینی فشار آب بهتری دارند. قبل از اقدام به خرید خانه، حتما به این مسئله توجه کنید.

 

امنیت بیشتر طبقات بالایی آپارتمان

از نظر امنیت، طبقات ابتدایی در تمام ساختمان‌ها، در خطر بیشتری هستند. به خصوص در ساختمان‌هایی که پنجره آنها رو به خیابان باز می‌شوند. به همین دلیل در طبقات اول و دوم برای محافظت بیشتر واحد در برابر سرقت و سارقان، نرده کشی یا حفاظ کشی انجام می‌شود. طبیعی است که هر چه به طبقه بالاتری بروید، امنیت بیشتری خواهید داشت.

 

بررسی امنیت طبقات آپارتمان

 

تابستان گرم در بالا، زمستان سرد در پایین!

عامل دیگی که در قیمت واحدهای طبقات مختلف تاثیر دارد، دمای ساختمان در تابستان و زمستان است. طبقات اول یا همکف معمولا روی پارکینگ یا در کنار موتورخانه رار دارند. هر کدام از این حالت‌ها از نظر دمایی دردسر ساز اند. اگر واحدها روی موتورخانه باشند، در فصل تابستان و اگر روی پارکینگ یا زمین باشند، در فصل زمستان متعادل کردن دمای آن‌ها مشکل ساز است. از طرف دیگر در طبقات انتهایی به دلیل تابش زیاد خورشید در تابستان، گرما مشکل ساز خواهد شد.

معمولا در بلند مدت، هزینه انرژی این طبقات نسبت به سایر طبقات، بیشتر است.

 

امنیت مقابل بلایای طبیعی و غیر طبیعی

اگر زلزله رخ دهد، یا آتش‌سوزی، و مسائلی از این دست اتفاق بیفتد؛ خروج از طبقات آخر ساختمان مشکل و در بعضی مواقع، متاسفانه غیرممکن است.

 

نحوه محاسبه قیمت طبقات آپارتمان

به غیر از مناطق شمالی تهران (شمال، شمال غرب و شمال شرق)، افزایش قیمت طبقات کاملا با توجه به شرایط ساختمان تغییر می‌کند. اما در مناطق شمالی به دلیل داشتن چشم انداز خوب و دارا بودن نمای کلی شهر این قاعده متفاوت است. در این مناطق تغییر قیمت بیشتر بر طبق تقاضا تغییر می‌کند. درصدی که برای افزایش قیمت این واحدها اعلام شده، 2 تا 5 درصد برای هر طبقه است. اما با دید واقع بینانه و شرایطی که بر بازار مسکن حاکم است، این فرمول‌ها در واقعیت زیاد کاربردی ندارند.

 

بگو آپارتمانت کجاست، تا بگیم قیمتش چنده!

 

بهترین طبقه ساختمان برای زندگی کدام است؟

با بررسی تمام عوامل، برآیندی که می‌توان دریافت، این است که طبقات میانی از هر نظر مزیت هایی نسبت به طبقات پایینی یا بالایی خود دارند. هم از نظر قیمتی مناسب‌تر هستند، هم از نظر بروز مشکلات دیگر، در رده میانی هستند. اما انتخاب این مورد کاملا به سلیقه و ایده‌آل های ذهنی شما بستگی دارد.
مسئله‌ای که باید به آن توجه کرد داشتن و نداشتن آسانسور است. برای طبقه همکف یا اول، بود و نبود آسانسور، تاثیری چندانی  بر قیمت ندارد؛ اما از طبقه ۲ به بعد این عامل مهم می‌شود.

ساختمان‌هایی که مجهز به سیستم آسانسور می‌باشند طبیعتاً نسبت به موارد مشابه، از قیمت گران‌تری برخوردار می‌باشند. مثلاً طبقه آخر یک ساختمان آسانسور دار، در مقایسه با چنین طبقه‌ای در یک ساختمان بدون آسانسور خیلی تفاوت می‌کند و طبیعتاً مورد اولی از قیمت بالاتری برخوردار است.

اگر خانه‌ای آسانسور نداشته باشد، مهم است که واحد مسکونی در کدام طبقه است.

طبقه دوم، ۵ درصد کاهش قیمت
طبقه سوم، ۲۰ درصد کاهش قیمت
طبقه چهارم، ۳۰ درصد کاهش قیمت

اما اگر در مجتمع آسانسور وجود داشته باشد، تاثیر افزایشی، چندان زیاد نیست.

طبقات ۳ و ۴ هرکدام ۲ درصد افزایش
طبقات ۵ به بالا حدود ۵ تا ۶ درصد افزایش

 

طبقه‌ی اول، یا آخر؟ مسئله این است!

مجموع تمام عوامل مؤثر در قیمت، غیر از استثناهایی که ممکن است پیش آید، سبب می‌شود طبقات پایین ارزان‌تر از دیگر طبقات باشند. انتخاب کاملا به عهده شما و وابسته به شرایط شما دارد. هر کدام مزیت و معایبی نسبت به دیگری دارد.

در طبقات آخر از منظره‌ای جذاب بهره می‌برید، امنیت بیشتری در مقابل سارقان دارید، از سر و صدای رفت . آمد همسایه‌ها و خیابان در امان هستید. در کنارش ممکن است تابستانی گرم، فشار آب کم هنگام استحمام، بالا و پایین رفتن از پله های زیاد هنگام خرابی آسانسور را تجربه کنید.

 

آتش نشانی در طبقات بالای ساختمان

 

در طبقات پایین هیچگاه نگران خرابی آسانسور نیستید، اگر اجاره نشین هستید، هزینه کمتری برای اجاره پرداخت می‌کنید و همیشه زیر فشار آب خوب حمام می‌کنید و لذت می‌برید. در مقابل ممکن است با زمستان های سرد، نور کم و فضای دلگیر، و سر و صدای رفت آمد همسایه ها اذیت شوید.

 

سریع‌ترین راه برای دانستن قیمت آپارتمان در تهران

 

سخن پایانی:

متاسفانه در کشور ما، خانه‌ها به دلیل ساخت غیر اصولی و استفاده از مصالح نامرغوب، از استحکام و عمر مفید بالایی برخوردار نیستند. همچنین به دلیل استفاده از سازه‌های بتنی، عوارض جانبی و مشکلات دیگری نیز گریبان‌گیر صاحبان خانه‌ها می‌شود. نتیجه‌ این مشکلات، هزینه‌های بسیاری است که برای تعمیر و نگهداری این خانه‌ها، به مصرف‌کننده تحمیل خواهد شد. الوملک افتخار دارد که برای اولین‌بار در کشور، با ارائه‌ خدمت کارشناسی، همه‌ عیب‎های پنهان شده در خانه را کشف کرده و به مشتریان عزیز گزارش دهد.

الوملک در کنار شماست تا بهترین انتخاب را داشته باشید، تصمیم نهایی با شماست. اگر تجربه ای در این خصوص دارید با ما در میان بگذارید.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

//
تیم پشتیبانی ما اینجاست تا به تمامی سوالات شما پاسخ دهد.
سلام 👋 چطور میتونم کمکت بکنم؟