هزینه قیمت گذاری و کارشناسی خانه

هزینه قیمت گذاری و کارشناسی خانه در 1403 چه قدر است؟

همان طور که از افزایش پیوسته قیمت خانه آگاهی دارید، می‌دانید که خرید و فروش خانه هزینه هایی علاوه بر سرمایه خرید خانه دارد و این هزینه ها نیز چندان ارزان نیستند. اگر تا به حال نیاز به قیمت گذاری ملک توسط دادگستری  پیدا کرده باشید از هزینه‌های این سرویس نیز اطلاع دارید.

در این مقاله هزینه قیمت گذاری توسط مراجع مختلف را بررسی کرده‌ایم. با ما همراه باشید تا به صرفه ترین نوع قیمت گذاری و کارشناسی قیمت ملک را بسته به نوع نیازتان پیدا کنید. 

 

 

هزینه قیمت گذاری خانه


هزینه کارشناسی خانه

در کشورهای پیشرفته سرویس قیمت گذاری و کارشناسی خانه کاملا شناخته شده است و افراد بعد از تصمیم به خرید یا فروش یک ملک درخواست کارشناسی بی‌طرفانه می‌دهند.

از آن‌جایی که قیمت خانه به عنوان گران‌ترین کالای مصرفی هر خانواده شناخته می‌شود، لازم است تا چه خریدار هستید چه فروشنده، از قیمتی واحد که توسط مرجعی معتبر و بی طرف اعلام می‌شود مطلع باشید. این آگاهی به سرعت و سهولت انجام معامله کمک شایانی خواهد کرد.

 

سریع‌ترین راه برای دانستن قیمت آپارتمان در تهران

 

در سرویس قیمت گذاری و کارشناسی ملک، از موقعیت تا نقشهً ساخت ملک و نوع متریال و نورگیری گرفته تا موارد فنی و حقوقی ملک که به 450 آیتم می‌رسد بررسی می‌شود، بابت این بازرسی و زمانی که گذاشته می‌شود هزینه‌ای گرفته می‌شود که این قیمت ثابت نیست و با میزان ارزش ملک رابطه مستقیم دارد. علاوه بر این با تغییر قیمت خانه، هزینه کارشناسی خانه هم تغییر می‌کند.

در ادامه هزینه قیمت گذاری خانه توسط دادگستری، شهرداری و قیمت گذاری  و کارشناسی توسط تیم الوملک را جداگانه بررسی می‌کنیم. پس از این بررسی شما می‌توانید مقایس‌ کنید که کدام مورد برای شما مناسب‌تر و به صرفه‌تر است.

 

در این رابطه بخوانید: کارشناسی خانه چیست؟

 

قیمت گذاری ملک مشاع

در ملک مشاع به دلیل اینکه چند مالک دارد، امکان اختلاف نظر زیاد است به همین دلیل برای رفع اختلاف و همچنین کارشناسی شدن ملک مشاع ابتدا به کارشناس رسمی دادگستری مراجعه می‌شود.

هزینه کارشناسی ملک مشاع توسط دادگستری با ارزش معاملاتی روز در بازار املاک محاسبه می‌شود و به قیمت کارشناسی ملک مشاع علاوه بر کارشناسی عادی، هزینه تعیین افراز و تفکیک نیز اضافه می‌شود. لازم به ذکر است که کارشناسان دادگستری برای به دست آوردن قیمت روز ملک مورد نظر به مشاورین املاک منطقه مراجعه می‌کنند، تا قیمت منطقه و ملک را به دست بیاورند.

 

بدون گزارش کارشناسی خانه معامله نکنید!

 

در صورت عدم اختلاف، مالکین ملک قادر هستند به کارشناسان دیگر مراجعه کنند زیرا کارشناسی ملک مشاع، از هر نوع ملکی که باشد تفاوت زیادی با ملک های دیگر ندارد و قیمت کارشناسی آن یکسان است.

تفاوت کارشناسی ملک مشاع توسط کارشناس دادگستری و کارشناس الوملک در نوع گزارش و هزینه کارشناسی است، برای کارشناس دادگستری صرفا ارزش ملک مهم است ولی در کارشناسی الوملک موارد دیگری مثل میزان هزینه تعمیرات و گزارش خرابی‌ها و ایرادات داده می‌شود و قیمت آن هم کمتر است، اما این گزارش قابل ارائه به دادگاه یا بانک نیست.

 

هزینه قیمت گذاری و کارشناسی قیمت خانه

 

قیمت گذاری زمین کشاورزی

مرجع تشخیص ارزش زمین کشاورزی محاکم دادگستری هستند پس در مورد هزینه کارشناسی زمین کشاورزی و املاک مزروعی باید از کارشناسان دادگستری و ماده های قانونی اطلاع پیدا کنید.

طبق ماده ۵۱ تعرفه دستمزد کارشناسان رسمی دادگستری در سال ۱۴۰۳،‌ دستمزد تشخیص اراضی (دایر و بایر و موات)‌ و تشخیص منابع ملی و مستثنیات تا مساحت ۱۰۰۰ متر مربع ۸،۰۰۰،۰۰۰ ریال و به ازای هر ۱۰۰۰ متر مربع مازاد، ده درصد و بالاتر از یک هکتار،‌ پنج درصد به  دستمزد فوق اضافه می‌گردد.

ماده ۵۲ این قانون نیز چنین می‌گوید: 

دستمزد افراز املاک کشاورزی بر اساس ماده ۱۱ این تعرفه به اضافه بیست درصد خواهد بود.

و در صورتی که انجام امر کارشناسی مستلزم تهیه نقشه باشد، دستمزد نقشه برداری بر طبق تعرفه مربوطه محاسبه خواهد شد.

 

با کارشناسی قبل از خرید، خانه‌ای بدون عیب بخرید.

 

هزینه قیمت گذاری ملک توسط دادگستری

همانطور که از نام این سرویس و ارگان ارائه دهنده آن مشخص است، قیمت گذاری ملک توسط کارشناس دادگستری مسئله‌ای تخصصی در رابطه با مسائل حقوقی است.

همین امر باعث شده تا ماده و تبصره‌های زیادی برای این سرویس تعریف شود و با توجه به نیاز ملک مورد نظر و تعرفه ارگان‌ها این ماده و تبصره‌ها متغیر خواهند بود؛ که به دنبال آن هزینه قیمت گذاری نیز تغییر می‌کند.

طبق ماده 6 این قانون، علاوه بر خرده هزینه‌هایی که متقاضی باید متقبل شود، در صورت درخواست کارشناس از استان‌های دیگر، پرداخت هزینه ایاب و ذهاب، محل اقامت و غذای کارشناس نیز به عهده متقاضی است.

معمولا کارشناسان، روزانه مبلغ 3,000,000 ریال برای ماموریت داخل استان و 6,000,000 ریال برای مأموریت‌های خارج از استان دریافت می‌کنند.

طبق تبصره‌های این قانون، تمامی هزینه‌های دیگری که کارشناس متحمل می‌شود باید جداگانه پرداخت شود.

 

هزینه قیمت گذاری خانه برای معامله 

 

ماده ۵۱ به شرح زیر اصلاح‌ شده است

ماده ۵۱- دستمزد تشخیص اراضی (دایر و بایر و موات) و تشخیص منابع ملی و مستثنیات تا مساحت ۱۰۰۰ متر مربع ۸.۰۰۰.۰۰۰ ریال و به ازای هر ۱۰۰۰ متر مربع مازاد تا یک هکتار، ده درصد و بالاتر از یک هکتار، پنج درصد به دستمزد فوق اضافه می‌گردد.

 

طبق ماده 11 قانون، دستمزد کارشناسی برای کلیه رشته‌های کارشناسی رسمی دادگستری در هر مورد ارجاعی، بدین شرح می‌باشد:

قیمت ملک دستمزد کارشناس (ریال)
تا دویست و پنجاه میلیون ریال یه صورت مقطوع 6,000,000
از دویست و پنجاه میلیون و یک ریال تا یک میلیارد ریال نسبت به مازاد ۰.۴۵ درصد
از یک میلیارد و یک ریال تا پنج میلیارد ریال نسبت به مازاد ۰.۳۰ درصد
از پنج میلیارد و یک ریال تا سی میلیارد ریال نسبت به مازاد ۰.۱۵ درصد 
از سی میلیارد و یک ریال تا یکصد و پنجاه میلیارد ریال نسبت به مازاد ۰.۹ درصد
از یکصد و پنجاه میلیارد و یک ریال تا پانصد میلیارد ریال نسبت به مازاد  ۰.۰۷ درصد
از پانصد میلیارد و یک ریال تا هزار میلیارد ریال نسبت به مازاد  ۰.۰۳ درصد
از هزار میلیارد و یک ریال تا دو هزار میلیارد ریال نسبت به مازاد ۰.۰۲۲ درصد
از دو هزار میلیارد و یک ریال تا چهار هزار میلیارد ریال نسبت به مازاد ۰.۰۱۸ درصد
از چهار هزار میلیارد و یک ریال به بالا نسبت به مازاد  ۰.۰۱۲ درصد

 

حداکثر دستمزد مقرر در این ماده و تبصره‌های آن برای هر کارشناس ۱.۱۸۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال است.

 

هزینه قیمت گذاری کارشناسی خانه برای معامله

 

هزینه قیمت گذاری ملک توسط شهرداری

همانطور که می‌دانید، سرویس قیمت گذاری ملک توسط شهرداری نیز امکان‌پذیر است.

اما هزینه قیمت گذاری توسط شهرداری چقدر است؟

اصولا معیارها و دلایل کارشناسی و قیمت گذاری شهرداری با دیگر سرویس‌های تخصصی متفاوت است. معمولا از کارشناسی و قیمت گذاری شهرداری در مواقع خاصی استفاده می‌شود. بنابراین این سرویس از لحاظ حقوقی، شامل نکات بیشتری است.

هزینه‌های شهرداری شامل هزینه صدور پروانه، عوارض پذیره در املاک تجاری، عوارض مازاد تراکم، عوارض حذف پارکینگ، عوارض پیش‌آمدگی بنا و هزینه کمیسیون‌های مختلف می شود.

ضمنا کارشناسی و قیمت گذاری توسط شهرداری، شامل هزینه‌های جزئی‌تر نیز هست. به عنوان مثال هزینه‌های احداث بنا شامل هزینه نظارت، طراحی، تهیه نقشه، تهیه مصالح و… هستند. بنابراین این مورد به تنهایی از هزینه‌های بالایی برخوردار است. به همین خاطر هزینه‌های قیمت گذاری توسط شهرداری، ثابت نبوده و با توجه به تغییر این پارامترها، تغییر خواهند کرد.

 

بگو آپارتمانت کجاست، تا بگیم قیمتش چنده!

 

یکی از دیگر مواردی که کارشناس شهرداری هنگام معامله و بازدید از ملک انجام می دهد، انتقال سند است که اجباری هم هست. 

شاید همینجا سوالی برای شما پیش بیاید که خب وقتی شهرداری کارشناس بازدید می فرستد دیگر چه نیازی به کارشناسی جای دیگری مثل الوملک است؟

واقعیت این است که بازدید کارشناس شهرداری صرفا برای بررسی عدم تغییر در ساختمان است، یعنی کارشناس ملک را با نقشه‌‌ی اولیه و استاندارد و تایید شده از ملک، در شهرداری مطابقت می‌دهد و در صورتی که تغییری به وجود آمده باشد گزارش تخلف صادر می‌کند، برای مثال ممکن است مالک برای پارکینگ روباز خود سقف شیروانی زده باشد و یا برای اتاق خواب کودک خود پنجره‌ای به زمین بغل باز کرده باشد که این موارد تخلف محسوب شده و تا زمانی که رفع نشوند نامه استعلام شهرداری صادر نمی‌شود.

کارشناس الوملک علاوه بر تغییرات غیراستاندارد و بدون مجوز که بعضا توسط مالکین انجام می‌شود به دنبال ارزیابی تمامی نکات مثبت و منفی یک خانه از جمله ایرادات،‌ اشکالات و خرابی‌ها است. تمامی این موارد در گزارش معتبر الوملک فهرست خواهند شد. به این ترتیب شما می‌توانید ارزیابی جامع و کاملی از ملک مورد نظر خود به دست بیاورید.

 

هزینه قیمت گذاری ملک در الوملک

همان طور که می‌دانید، هزینه خرید خانه به اندازه کافی بالا است. در صورت بروز اتفاقاتی مانند خرابی خانه و یا وجود ایراداتی در سند و مسايل حقوقی، خسارت‌های جبران ناپذیری را متحمل خواهید شد. برای جلوگیری از این خسارت‌ها شما می‌توانید ملک مورد نظر خود را پیش از هر اقدام دیگری با کمترین هزینه ارزیابی و کارشناسی کنید.

هزینه قیمت گذاری ملک در الوملک، نسبت به کاربرد آن نسبت به سایر سرویس‌ها بسیار مقرون به صرفه است تا عموم مردم بتوانند از این خدمت استفاده کنند. شما می‌توانید با کمترین هزینه، بسته به نیازتان از بین طرح های زیر قیمت گذاری یا کارشناسی ملک خود را توسط کارشناسان با تجربه الوملک به انجام رسانید: 

 

هزینه قیمت گذاری ملک در الوملک

 

هزینه قیمت گذاری و کارشناسی ملک الوملک در سال 1403

خدمات الوملک در حال حاضر شامل سه طرح است

قیمت گذاری آنلاین

الوملک برای افزایش شفافیت و کاهش ریسک معاملات بازار مسکن با پربازدیدترین بستر آگهی املاک کشور وارد همکاری شده است و اکنون به عنوان سرویس ارزیابی قیمت و کارشناسی خانه در حال ارائه خدمات در سایت دیوار است. شما می‌توانید کلیه خدمات الوملک را شامل قیمت گذاری و کارشناسی آنلاین و حضوری در بستر دیوار هم دریافت نمایید.
یکی از خدمات که در آگهی های دیوار هم می‌توانید آن را مشاهده کنید قیمت گذاری آنلاین است. این خدمت گزارشی از بازه قیمت ملک، وضعیت رونق یا رکود معاملات و مقایسه معاملات و آگهی ها را با پرداخت مبلغ 20 هزار تومان برای شما ارسال می‌کند.

 

کارشناسی غیرحضوری الوملک

مشغله‌های زیاد افراد این روزها در بسیاری از موارد باعث می‌شود تا هماهنگی برای تعیین وقت کارشناسی حضوری ملک امکان پذیر نشود. یا در بعضی موارد برای خرید یک خانه،‌ مالک اجازه بازدید کارشناس را نمی‌دهد. در این موارد الوملک طرح کارشناسی غیر حضوری املاک را تعریف کرده است. این قیمت گذاری با توجه به تمام عواملی که از راه دور می‌تواند مورد ارزیابی قرار گیرد انجام می‌شود. عواملی مثل مشخصات سند ملک، موقعیت محلی و قیمت خانه در آن محله، سال ساخت و … انجام می‌شود. 

اگر چه دقت این نوع از قیمت گذاری به اندازه قیمت گذاری حضوری نیست اما با توجه به تجربه و تخصص کارشناسان الوملک، این طرح نیز با درصد خطای بسیار کمی انجام می‌شود.

علاوه بر این، کارشناسی غیر حضوری با سرعت بالاتری انجام می‌گیرد چرا که نیازی به صرف روزهایی برای هماهنگی زمان بازدید ندارد. همچنین، قیمت آن به نسبت قیمت گذاری حضوری بسیار پایین‌تر است. شما می‌توانید تنها با پرداخت 500 هزار تومان از قیمت نسبتا دقیق خانه مورد نظر خود اطلاع پیدا کنید.

 

سریع‌ترین راه برای دانستن قیمت آپارتمان در تهران

 

قیمت گذاری حضوری خانه 

در این طرح شما می خواهید که از قیمت دقیق تر خانه خود مطلع شوید. کارشناس از ملک مورد نظر شما بازدید کرده و پس از بررسی تمام مواردی که در قیمت یک خانه تاثیرگذار هستند، به شما بازه قیمت دقیق ملک مورد نظر را می‌دهد. هزینه قیمت گذاری حضوری خانه 1 میلیون تومان است.

کارشناسی حضوری خانه

این طرح، جامع‌ترین طرح الوملک در حال حاضر است. شما با درخواست این طرح علاوه بر قیمت خانه، از عوامل فنی خانه خود نیز آگاه می شوید. در این طرح کارشناس، عیوب پنهان خانه، مشکلات حقوقی، هزینه‌های تعمیرات احتمالی و به طور کلی مزایا و معایب خانه مورد نظر شما را بررسی کرده و نتیجه را به صورت مدرکی معتبر به شما ارایه می‌دهد. هزینه این طرح ۱.۵ میلیون تومان است. برای دریافت این خدمات و اطلاعات بیشتر روی دکمه زیر کلیک کنید.

 

راه آسانِ قیمت‌گذاری خانه در تهران

 

سخن آخر

داشتن معامله‌ای موفق و بی‌‌‎‌دردسر، به خصوص در این روزها، بسیار نادر و مشکل است. با استفاده از سرویس‌های کارشناسی و قیمت گذاری خانه الوملک، از معامله ای آگاهانه بهره ببرید چرا که شما لایق بهترین‌ها هستید.

امیدواریم با خواندن این مقاله بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

//
تیم پشتیبانی ما اینجاست تا به تمامی سوالات شما پاسخ دهد.
سلام 👋 چطور میتونم کمکت بکنم؟