هزینه قیمت گذاری و کارشناسی خانه در 1401 چه قدر است؟

قیمت خانه

تقریبا همه ما نسبت به قیمت بالای خانه به خصوص در دو سال اخیر واقف هستیم. معمولا تا صحبت از کارشناسی و قیمت گذاری خانه می‌شود، اولین چیزی که ذهن افراد را درگیر می‌سازد؛ پرداخت هزینه قیمت گذاری ملک در کنار هزینه گزاف خانه است.

 

در این مقاله قصد داریم شما را نسبت به دستمزدی که کارشناسان ملک جهت مشاوره دریافت می‌کنند آگاه سازیم تا از لذت استفاده از این سرویس فوق‌العاده محروم نشوید.

هزینه کارشناسی خانه

در کشورهای پیشرفته سرویس قیمت گذاری و کارشناسی خانه کاملا شناخته شده است و افراد بعد از تصمیم به خرید یا فروش یک ملک درخواست کارشناسی می‌دهند.

از آن جهت که قیمت ملک به عنوان گران‌ترین کالای مصرفی هر خانواده شناخته شده است، ضرورت دارد که خریدار و فروشنده برای رسیدن به نتیجه مطلوب در این معامله، از هزینه کارشناسی خانه اطلاع داشته باشند.

در سرویس قیمت گذاری و کارشناسی ملک، از موقعیت منطقه تا نقشهً ساخت ملک و نوع متریال و نورگیری و 400 آیتم دیگر بررسی می‌شود، بابت این بازرسی و زمانی که گذاشته می‌شود هزینه ای تعیین کرده اند که این قیمت ثابت نیست و با افزایش قیمت ملک و افزایش ساعت بازدید، هزینه کارشناسی خانه هم تغییر میکند.

در ادامه هزینه بازرسی الوملک و دادگستری و شهرداری را جداگانه توضیح می‌دهیم.

در این رابطه بخوانید: کارشناسی خانه چیست؟

قیمت کارشناسی ملک مشاع

ملک مشاع به علت اینکه چند مالک دارد امکان اختلاف نظر داشتن در آن زیاد است به همین علت برای رفع اختلاف و همچنین کارشناسی شدن ملک مشاع ابتدا به کارشناس رسمی دادگستری مراجعه می‌شود.

هزینه کارشناسی ملک مشاع در دادگستری با ارزش معاملاتی روز در بازار املاک محاسبه می‌شود و قیمت کارشناسی ملک مشاع علاوه بر کارشناسی عادی، هزینه تعیین افراز و تفکیک را نیز جداگانه حساب می‌کند.

در صورت عدم اختلاف، مالکین قادر هستند به کارشناسان دیگر مراجعه کنند زیرا کارشناسی ملک مشاع، از هر نوع ملکی که باشد تفاوت زیادی با ملک های دیگر ندارد و قیمت کارشناسی آن یکسان است.

کارشناسی ملک مشاع

قیمت کارشناسی زمین کشاورزی

مرجع تشخیص ارزش زمین کشاورزی محاکم دادگستری هستند پس در مورد هزینه کارشناسی زمین کشاورزی و املاک مزروعی باید از کارشناسان دادگستری و ماده های قانونی اطلاع پیدا کنید.

ماده62  به شرح زير است:

1ـ تا مبلغ بيست ميليون ريال مقطوعاً 200/00 ريال.

2ـ از مبلغ بيست ميليون ريال تا پانصد ميليون ريال نسبت به مازاد 5/1 درهزار.

3ـ از پانصد ميليون ريال تا يك ميليارد ريال نسبت به مازاد يك در هزار.

4ـ از يك ميليارد ريال به بالا نسبت به مازاد نيم در هزار و حداكثر تا مبلغ 5/000/000 ريال.

ماده 62 : تعرفه ها و قیمت کارشناسی زمین کشاورزی را به شرح زیر تعریف میکند:

  1. تا مبلغ بیست میلیون ریال مقطوعا 200/000 ريال دریافت می‌کند.
  2. از مبلغ بیست میلیون ریال تا پانصد میلیون ریال نسبت به مازاد یک در 5/1 هزار محاسبه می‌شود.
  3. از پانصد میلیون ریال تا یک میلیارد ریال نسبت به مازاد یک در هزار است.
  4. از یک میلیارد ریال به بالا نسبت به مازاد نیم در هزار و حداکثر تا 5/000/000 ریال، نرخ تعیین شده است.

قیمت گذاری و کارشناسی زمین کشاورزی

 

هزینه قیمت گذاری ملک توسط شهرداری

همانطور که می‌دانید، سرویس قیمت گذاری ملک توسط شهرداری نیز امکان‌پذیر است.

اما هزینه قیمت گذاری توسط شهرداری چقدر است؟

اصولا معیارها و دلایل کارشناسی و قیمت گذاری شهرداری با دیگر سرویس‌های تخصصی متفاوت است. معمولا از کارشناسی و قیمت گذاری شهرداری در مواقع خاصی انجام می‌شود. بنابراین این سرویس از لحاظ حقوقی، موارد بیشتری را در بر می‌گیرد.

این هزینه‌ها شامل هزینه صدور پروانه، عوارض پذیره در املاک تجاری، عوارض مازاد تراکم، عوارض حذف پارکینگ، عوارض پیش‌آمدگی بنا و هزینه کمیسیون‌های مختلف می شود.

ضمنا کارشناسی و قیمت گذاری توسط شهرداری، شامل هزینه‌های جزئی‌تر نیز است. به عنوان مثال هزینه‌های احداث بنا شامل هزینه نظارت، طراحی، تهیه نقشه، تهیه مصالح و… هستند. بنابراین این مورد به تنهایی از هزینه‌های بالایی برخوردار است. به همین خاطر هزینه‌های قیمت گذاری توسط شهرداری، ثابت نبوده و با توجه به تغییر این پارامترها هزینه‌ها نیز تغییر خواهند کرد.

قیمت گذاری ملک توسط شهرداری

هزینه قیمت گذاری ملک توسط دادگستری

همانطور که از نام این سرویس و ارگان ارائه دهنده آن مشخص است، قیمت گذاری ملک توسط کارشناس دادگستری مسئله‌ای تخصصی در رابطه با مسائل حقوقی است.

همین امر باعث شده تا ماده و تبصره‌های زیادی برای این سرویس تعریف شود و با توجه به نیاز ملک مورد نظر و تعرفه ارگان‌ها این ماده و تبصره‌ها متغیر خواهند بود؛ که به دنبال آن هزینه قیمت گذاری نیز تغییر می‌کند.

طبق ماده 6 قانون، علاوه بر خرده هزینه‌هایی که متقاضی باید متقبل شود، در صورت درخواست کارشناس از استان های دیگر، پرداخت هزینه ایاب و ذهاب، محل اقامت و خورد و خوراک کارشناس نیز به عهده متقاضی است.

معمولا کارشناسان، روزانه مبلغ 1,500,000 ریال برای مأموریت داخل استان و 3,000,000 ریال برای مأموریت‌های خارج از استان دریافت می‌کنند.

طبق تبصره 2 قانون، حتی اگر متقاضی استطاعت مالی نداشته و مجبور به این کار باشد، با تشخیص قاضی پرونده، مبالغ مربوط به دادگستری تا حد ممکن کم می‌شود؛ اما دادگستری هیچ دخالتی در حق الزحمه‌ای که کارشناس باید از سمت متقاضی دریافت کند، ندارد و متقاضی مستلزم است هزینه‌هایی از جمله ایاب و ذهاب، اقامت و… را تمام و کمال پرداخت کند.

قیمت گذاری ملک توسط دادگستری

طبق ماده 11 قانون، دستمزد کارشناسی برای کلیه رشته‌های کارشناسی رسمی دادگستری در هر مورد ارجاعی، بدین شرح می‌باشد:

قیمت ملک دستمزد کارشناس
تا پنجاه میلیون ریال مقطوعاً 3,000,000 ریال
از پنجاه میلیون و یک ریال تا یکصد و پنجاه میلیون ریال نسبت به مازاد 0/5 درصد
از یکصد و پنجاه میلیون و یک ریال تا دویست و پنجاه میلیون ریال نسبت به مازاد 0/4 درصد
از دویست و پنجاه میلیون و یک ریال تا یک میلیارد ریال نسبت به مازاد 0/3 درصد
از یک میلیارد ریال تا ده میلیارد ریال نسبت به مازاد 0/125 درصد
از ده میلیارد و یک ریال تا یکصد و پنجاه میلیارد ریال نسبت به مازاد 0/06 درصد
از یکصد و پنجاه میلیارد و یک ریال تا پانصد میلیارد ریال نسبت به مازاد 0/03 درصد
از پانصد میلیارد و یک ریال تا ششصد و پنجاه میلیارد ریال نسبت به مازاد 0/025 درصد
از ششصد و پنجاه میلیارد و یک ریال تا یک هزار میلیارد ریال نسبت به مازاد 0/015   درصد
از یکهزار میلیارد و یک ریال مبلغ سه هزار میلیارد ریال نسبت به مازاد 0/012 درصد
از سه هزار میلیارد و یک ریال به بالا، نسبت به مازاد 0/01درصد

Property pricing by the government

هزینه قیمت گذاری ملک در الوملک

همانطور که کمی پیش نیز اشاره کردیم، هزینه خرید خانه به اندازه کافی بالا است. هدف از ارائه سرویس قیمت گذاری آنلاین به هم وطنان نیز جلوگیری از اتفاقاتی مانند تعمیرات پر هزینه و یا خرید خانه‌هایی است که ممکن است صرفا هزینه را به باد دهد!

بنابراین هزینه قیمت گذاری ملک در الوملک، نسبت به کاربرد آن بسیار مقرون به صرفه و ناچیز است. کارشناسی و قیمت گذاری در الوملک به چهار پکیج متفاوت تقسیم می‌شود، که مخاطب می‌تواند با توجه به نیاز خود هر یک از پکیج‌ها را به راحتی تهیه کند.

هزینه قیمت گذاری ملک

هزینه کارشناسی ملک سال 1401

پکیج جامع کارشناسی و قیمت گذاری ملک که از جامع‌ترین، کاربردی‌ترین و همچنین پرطرفدارترین است 

این گزینه شامل کارشناسی جامع، قیمت گذاری و برآورد هزینه تعمیرات می‌شود.

همچنین این پکیج با توجه به موارد فوق بسیار به صرفه است، چرا که یک بار برای همیشه از درگیری‌های ذهنی مانند تعمیرات خانه و هزینه آن خلاص می‌شوید.

هزینه پکیج جامع با توجه به هر 1/000/000/000 تومان (یک میلیارد تومان)، 1/000/000 تومان محاسبه می‌شود.

کارشناسی و برآورد قیمت تعمیرات: این پکیج تقریبا مشابه با پکیج جامع است، با این تفاوت که این پکیج شامل کارشناسی و برآورد هزینه تعمیرات می‌شود و اصولا افرادی این گزینه را درخواست میدهند که قصد سکونت در آن ملک را دارند.

اگر تنها استفاده از این دو سرویس، نیاز شما را رفع می‌سازد، خرید این پکیج به شما پیشنهاد می‌شود. هزینه این دو خدمت اینگونه است که بابت هر 1/000/000/000 تومان، 750/000 تومان محاسبه می‌شود.

کارشناسی و قیمت گذاری ملک: در این پکیج تنها قیمت گذاری و کارشناسی ملک انجام می‌شود و اکثریت افرادی که از این سرویس استقبال کرده اند، ملک آنها مشاع یا ارثی بوده و به دنبال سهم هر فرد هستند یا اینکه ملک کلنگی است و تعمیرات آن مد نظر نیستند. در این صورت نیز هزینه ی این سرویس بابت هر 1/000/000/000 تومان، 750/000 هزار تومان می‌باشد.

کارشناسی : این پکیج شامل کارشناسی جامع خانه است؛ که با توجه به پارامترهایی که قبل تر هم به آن اشاره کردیم، مورد بررسی کارشناسان قرار می‌گیرد.

هزینه پکیج کارشناسی معادل با 500/000 تومان برای هر 1/000/000/000 تومان می‌باشد.

توجه داشته باشید، به غیر از سرویس قیمت گذاری آنلاین الوملک که رایگان نیز است؛ باقی سرویس‌ها و پکیج‌های وبسایت الوملک، در پایان کار گزارشی مکتوب و معتبر ارائه می‌دهند.

البته در آینده نه چندان دور، برای قیمت گذاری آنلاین نیز گزارشی آنلاین در نظر گرفته شده، تا برای راحتی شما عزیزان در انتهای این قیمت گذاری در اختیارتان قرار داده شود.

 

سخن آخر

داشتن معامله‌ای موفق و بی‌‌‎‌دردسر، به خصوص در این روزها بسیار نادر و مشکل است. با استفاده از پکیج‌های متفاوت الوملک، با توجه به نیاز خود از بهترین‌ها بهره ببرید چرا که شما لایق بهترین‌ها هستید.

امید است، با خواندن این مقاله اطلاعات مفیدی کسب کرده باشید.

فهرست مطالب

اشتراک گذاری

خونه نخر تا کارشناسیش نکردی!

در اینستاگرام با ما همراه باشید!

بگو خونه‌ات کجاست تا بگم قیمتش چنده!

همین الان به کمک سیستم قیمت‌گذاری آنلاین الوملک به طور رایگان قیمت ملک خودت رو محاسبه کن!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.