اختلاف قیمت طبقات آپارتمان

آیا میدانستید اختلاف قیمت طبقات آپارتمان چقدر است؟

اگر تجربه خرید یا رهن و اجاره خانه را داشته باشید، حتما متوجه شدید قیمت طبقات، با یکدیگر متفاوت است. این مسئله در تمامی مناطق شهری و تمام آپارتمان‌ها صادق است، اما وابسته به شرایط گوناگون این اختلاف قیمت طبقات آپارتمان گاهی بسیار زیاد یا بسیار ناچیز می‌شود. تعیین اختلاف قیمت هر طبقه طبق فاکتورهای تاثیر گذار در هر ساختمان مشخص می‌گردد.

 

نمای آپارتمان

 

در ادامه به بررسی عواملی در خصوص طبقات که منجر به بهتر شدن قیمت گذاری آپارتمان می‌شود می‌پردازیم:

 

عوامل تاثیرگذار در اختلاف قیمت طبقات آپارتمان

 

عواملی مانند وجود یا عدم وجود آسانسور در آپارتمان، فشار آب، چشم انداز مقابل پنجره طبقه(ویو)، نور طبیعی داخل طبقات، میزان نفوذ صدا و آرامش هر طبقه، امنیت و غیره بسیار در قیمت هر طبقه تاثیر می‌گذارد.

 

بهره مندی از چشم‌انداز تماشایی

 

شاید آرزوی هر کس برای خرید خانه، طبقه آخر برجی باشد که منظره یک سمت آن کوه و طبیعت و دید سمت دیگر آن نمای شهری باشد که در آن زندگی میکند. به دست آوردن چنین مزیت زیبایی، هزینه گران‌بهایی دارد. در مناطقی که منظره خوبی دارند (مثلا شمال شهر تهران)، هزینه‌ای که با اضافه شدن هر طبقه به قیمت آن اضافه می‌شود، بسیار زیاد و گزاف است؛ چراکه در این مناطق قیمت متراژ ملک هم بسیار زیاد است. پس آیا می‌توان گفت هرچه به طبقات بالایی نزدیک تر باشیم، هزینه بیشتری باید بپردازیم؟ هم بله و هم خیر.

 

تراس و چشم انداز آپارتمان

 

سکوت و آرامش واحد

 

چرا در مورد قبلی گفتیم که طبقات بالایی لزوما گران‌تر نیست؟ در این قسمت آن را بررسی می‌کنیم.

در این مورد قصد داریم تجربه یکی از کاربران الوملک را با شما در میان گذاریم. مشتری ما قصد خرید واحدی در طبقه پنجم یک آپارتمان را داشت. قیمت طبقه پنجم از قیمت همه واحدها ارزان‌تر بود. می‌دانید چرا؟

شاید فکر کنید که حتما به دلیل نبود آسانسور قیمت ارزان‌تری داشت، اما نه، اتفاقا وجود آسانسور دلیل قیمت پایین این طبقه بود. آسانسور آن ساختمان قدیمی بود و مثل آسانسور های حال حاضر موتور بی صدایی نداشت. موتور آسانسور دقیقا بالای این طبقه قرار داشت و هر جا به جایی بین طبقات کاملا آرامش این واحد را مختل می‌کرد. به همین دلیل آن طبقه قیمت کمتری نسبت به دیگر طبقات داشت.

بله، سکوت و آرامش دیگر فاکتوری است، که مستقیما با قیمت طبقات در ارتباط است. غیر از استثنایی که در بالا مثال زدیم، معمولا به دلیل سر و صدایی که رفت آمد ایجاد می‌کند، طبقات همکف و اول ساختمان ها معمولا قیمت پایین‌تری دارند.

بگو آپارتمانت کجایِ تهران تا بگیم قیمتش چقدره!

 

نور طبیعی واحد آپارتمان

معمولا در طبقات پایینی، نور کمتر به داخل خانه راه پیدا می‌کند. نبود یا کمبود نور خورشید حال و هوای دلگیری را در خانه حاکم می‌کند. همین امر بسیار در قیمت و هم در زمان به فروش یا اجاره رفتن آپارتمان تاثیر می‌گذارد. پس طبقات پایینی که نور کمتری دارند، قیمت پایین‌تری هم دارند.

این عامل به خصوص در محله هایی که با ساختمان های بلند محاصره شده‌اند، بسیار مشهود تر است.

 

نور طبیعی و تاثیر آن در اختلاف قیمت طبقات آپارتمان

 

پله های زیاد برای رسیدن به طبقات آخر

 

در ساختمان هایی که آسانسور ندارند، هر چه طبقات بالاتر می‌روند، قیمت پایین‌تر می‌آید. طبقات سوم و چهارم به بالا در ساختمان های بدون آسانسور، بسیار ارزان‌تر از دوطبقه ابتدایی هستند. البته که با نوسازی در شهر ها خیلی کم با ساختمان هایی مواجه می‌شویم که آسانسور ندارند. از طرف دیگر، در صورت بودن آسانسور، احتمال خرابی آن همیشه و در هر ساختمانی وجود دارد و افراد سال‌خورده یا میانسال، این ریسک را به جان نمی‌خرند. پس در این ساختمان ها هم ممکن است قیمت طبقه آخر پایین‌تر باشد.

در تصویر زیر شما نمونه ای از یک راه پله استاندارد را مشاهده می‌کنید. اگر در حال ساخت و ساز ملک خود هستید که سعی کنید این نکات را رعایت کنید تا قیمت ملک شما قانونا بهتر شود. اگر هم در حال خریدن خانه مورد نظر خود هستید، این ابعاد یا حدود آن را در نظر بگیرید تا بتوانید از خرید خود رضایت کافی را داشته باشید و از نظر رفت و آمد با پله ها دچار مشکل جدی ای نشوید.

 

پله های استاندارد و تاثیر آن در اختلاف قیمت طبقات آپارتمان

 

فشار آب طبقات پایینی بیشتر است!

 

در آپارتمان‌هایی که پمپ ندارند یا از محل انشعاب به دور هستند، در طبقات بالایی فشار آب بسیار کم است. اما در طبقات پایینی این مشکل وجود ندارد. درست است که با گذاشتن یک پمپ این مشکل برطرف می‌‌شود. اما همچنان طبقات پایینی فشار آب بهتری دارند. قبل از اقدام به تهیه مسکن، حتما به این مسئله توجه کنید.

 

 

شیرآلات یا فشار آب در آشپزخانه

 

 

امنیت بیشتر طبقات بالایی آپارتمان

 

طبقات ابتدایی در تمام ساختمان ها از نظر امنیت، بیشتر در خطر هستند. به خصوص در ساختمان هایی که پنجره آنها رو به خیابان باز می‌شوند. به همین دلیل در طبقات اول و دوم برای محافظت بیشتر واحد در برابر سرقت و سارقان، نرده کشی یا حفاظ کشی می‌شود. طبیعی است که هر چه طبقه بالاتر باشد، امنیت بیشتری دارید.

سریع‌ترین راه برای دانستن قیمت آپارتمان در تهران

تابستان گرم در بالا، زمستان سرد در پایین!

 

دیگر عامل تاثیر گذار، دمای ساختمان در تابستان و زمستان است. در طبقات اول یا همکف معمولا زیر ساختمان یا پارکینگ قرار دارد یا موتورخانه یا به زمین چسبیده اند. در هر حالت از نظر دمایی دردسر ساز است. اگر روی موتورخانه باشند، در فصل تابستان، اگر روی پارکینگ یا زمین باشند، در فصل زمستان متعادل کردن دما مشکل ساز و اذیت کننده است. از طرف دیگر در طبقات انتهایی به دلیل تابش زیاد خورشید در تابستان، قطعا گرما مشکل ساز خواهد شد.

معمولا در بلند مدت، هزینه انرژی این طبقات نسبت به سایر طبقات، بیشتر است.

 

امنیت مقابل بلایای طبیعی و غیر طبیعی

 

اگر زلزله رخ دهد، یا آتش‌سوزی اتفاق بیفتد، و مسائلی از این دست؛ خروج از ساختمان، در طبقات آخر مشکل و متأسفانه در بعضی مواقع غیرممکن است.

آتش سوزی خانه

 

 

نحوه محاسبه قیمت طبقات آپارتمان

 

به غیر از مناطق شمالی تهران (شمال، شمال غرب و شمال شرق)، افزایش قیمت طبقات کاملا با توجه به شرایط ساختمان تغییر می‌کند. اما در مناطق شمالی به دلیل داشتن چشم انداز خوب و دارا بودن نمای کلی شهر این قاعده متفاوت است. در این مناطق تغییر قیمت بیشتر بر طبق تقاضا تغییر می‌کند. با دید واقع بینانه و شرایطی که بر بازار مسکن حاکم است، این فرمول‌ها در واقعیت زیاد کاربردی ندارند. اما درصدی که اعلام شده است، دو تا پنج درصد هر طبقه نسبت به طبقه پایین‌تر از خود افزایش پیدا می‌کند.

 

 

بهترین طبقه ساختمان برای زندگی کدام است؟

 

با بررسی تمام عوامل، برآیندی که می‌شود متوجه شد، این است که طبقات میانی از هر نظر مزیت هایی نسبت به طبقه پایینی یا بالایی خود دارند. هم از نظر قیمتی مناسب تر هستند، هم از نظر بروز دیگر مشکلات، در رده میانی هستند. اما کاملا به سلیقه و ایده‌آل های ذهنی شما وابسته است.
مسئله که باید به آن توجه کرد داشتن و نداشتن آسانسور است. برای طبقه اول یا روی هم‌ کف، بود و نبود آسانسور، تاثیری بر قیمت ندارد؛ اما از طبقه ۲ به بعد مهم می‌شود.

ساختمان‌هایی که مجهز به سیستم آسانسور می‌باشند طبیعتاً نسبت به ساختمان‌هایی که فاقد آسانسور هستند از قیمت گران‌تری برخوردار می‌باشند. مثلاً طبقه آخر یک ساختمان آسانسور دار در مقایسه با چنین طبقه‌ای در یک ساختمان بدون آسانسور خیلی تفاوت می‌کند و طبیعتاً مورد اولی از قیمت بالاتری برخوردار است.

اگر خانه‌ای آسانسور نداشته باشد، مهم است که واحد مسکونی در کدام طبقه است.

طبقه دوم، ۵ درصد کاهش قیمت
طبقه سوم، ۲۰ درصد کاهش قیمت
طبقه چهارم، ۳۰ درصد کاهش قیمت

اما اگر آسانسور وجود داشته باشد، تاثیر افزایشی، چندان زیاد نیست.

طبقات ۳ و ۴ هرکدام ۲ درصد افزایش
طبقات ۵ به بالا حدود ۵ تا ۶ درصد افزایش

 

طبقه‌ی اول، یا آخر؟ مسئله این است!

 

مجموع تمام عوامل مؤثر در قیمت، غیر از استثناهایی که ممکن است پیش آید، سبب می‌شود طبقات پایین ارزان‌تر از دیگر طبقات باشند. انتخاب کاملا به عهده شما و وابسته به شرایط شما دارد. هر کدام مزیت و معایبی نسبت به دیگری دارد.

در طبقات آخر از منظره‌ای جذاب بهره می‌برید، امنیت بیشتری مقابل سارقان دارید، از آرامش و سکوت مقابل رفت آمد و صدای خیابان در امان هستید. در کنارش ممکن است تابستانی گرم، فشار آب کم هنگام استحمام، بالا و پایین رفتن از پله های زیاد هنگام خرابی آسانسور را تجربه کنید.

 

در طبقات پایین هیچگاه نگران خرابی آسانسور نیستید، اگر اجاره نشین هستید، هزینه کمتری برای اجاره پرداخت می‌کنید و همیشه زیر فشار آب خوب حمام می‌کنید و لذت می‌برید. در سمت مقابل ممکن است با زمستان های سرد، نور کم و فضای دلگیر، و سر و صدای رفت آمد همسایه ها اذیت شوید.

 

 

معامله خود را با بهترین مشاور املاک محله پیش ببرید.


سخن پایانی:

متاسفانه در کشور ما، خانه‌ها به دلیل ساخت غیر اصولی و استفاده از مصالح نامرغوب، از استحکام و عمر مفید بالایی برخوردار نیستند. همچنین به دلیل استفاده از سازه‌های بتنی، عوارض جانبی و مشکلات دیگری نیز گریبانگیر صاحبان خانه می‌شود. نتیجه‌ این مشکلات، هزینه‌های بسیاری است که برای تعمیر و نگهداری این خانه‌ها، به مصرف کننده تحمیل خواهد شد. الوملک افتخار دارد که برای اولین بار با ارائه‌ خدمت کارشناسی، همه‌ عیب های پنهان شده در خانه را کشف کرده و به مشتریان عزیز گزارش دهد.

در نهایت تصمیم نهایی با شماست. اگر تجربه ای در این خصوص دارید با ما در میان بگذارید.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
تیم پشتیبانی ما اینجاست تا به تمامی سوالات شما پاسخ دهد.
سلام 👋 چطور میتونم کمکت بکنم؟